Agnieszka Olejnik – Apetyt na więcej (2017)

Apetyt na więcej to trzecia książka z serii Wszystkie smaki życia. Wcześniej ukazały się Szczęście na wagę oraz Miłość z nutą imbiru.

Apetyt na więcej to kolejna historia, w której wiele czytelniczek odnajdzie cząstkę swojego świata. Agnieszka Olejnik skupia się na wielu problemach, jednak robi to z wyczuciem. Ewa nie potrafi pogodzić się z rozstaniem z Andrzejem. Próbuje poukładać sobie życie z Walijczykiem Jimem, jednak w głębi serca wie, że nic z tego nie będzie. Z kolei jej córka Klaudia nie potrafi naleźć swojego miejsca. Po tym, jak przyznała się do tego, że jest lesbijką spotyka ją wiele nieprzyjemności ze strony kolegów. W dodatku jej związek z Arkiem jest fikcją, o czym dziewczyna doskonale wie. Obie kobiety czują się samotne i szukają szczęścia, co jak się okazuje nie jest takie proste.

Agnieszka Olejnik w swoich książkach odnosi się także do roli kobiety. Współczesna kobieta to matka, żona, kucharka, sprzątaczka, przyjaciółka, kochanka, która czuje na sobie ciężar oczekiwań. Z jednej strony dotyczą one dbania o ciepło ogniska rodzinnego, a z drugiej (w wielu przypadkach) chęci pracy i realizowania się. Ewa zdecydowanie lepiej radzi sobie w pracy. Tam próbuje rozwiązywać problemy swoich podopiecznych. Głównie Sławka, syna Andrzeja. W ten sposób chce pokazać, że zależy jej na tym mężczyźnie, jednak z drugiej strony chce dać mu do zrozumienia co stracił. Wychodzi z niej nieco pokrętna kobieca logika i stawia się niejako w roli psa ogrodnika.

Apetyt na więcej to prosta, ale bardzo życiowa opowieść o poszukiwaniu szczęścia i miłości, o potrzebie bycia akceptowanym, szanowanym i kochanym. To historia o kobietach i dla kobiet. O chęci zerwania z konwenansami i rolami, jakie narzuca nam otaczający świat. O miłości trudnej, o znaczeniu rozmowy i o przyjaźni. Napisana lekkim stylem, jednak poruszająca wiele trudnych i istotnych kwestii. Autorka pokazuje, jak wielkie znaczenie w każdej relacji ma rozmowa i jak wiele mogą zniszczyć niedomówienia. I chociaż czasami mamy wrażenie, że pewne osoby są sobie pisane, i że nic nie może stanąć na drodze do ich szczęścia, to życie potrafi zaskakiwać i czasami są to niezbyt miłe niespodzianki.

Z przyjemnością przeczytałam kolejną część serii i chętnie sięgnę po kolejne. Lubię sposób w jaki Agnieszka Olejnik opisuje rzeczywistość, jak pisze o uczuciach i tym, co ważne.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE