Strona głównaKsiążkiAgnieszka Olejnik - Szczęście na wagę (2016)

Ostatnio opublikowane

Agnieszka Olejnik – Szczęście na wagę (2016)

Szczęście na wagę to pierwszy tom serii Wszystkie smaki świata. To historia do bólu prawdziwa, niezwykle emocjonalna i skłaniająca do refleksji, a przy tym wciągająca tak bardzo, że można zarwać noc. Przekonałam się o tym. 

Obiecałam sobie, że przed lekturą Szczęścia na wagę sięgnę po wcześniejsze książki autorki. Teraz, będąc już po lekturze, ponownie obiecuję je przeczytać. Agnieszka Olejnik ma świetny warsztat. Pisze niezwykle lekko, a jej historia zawarta w Szczęściu na wagę jest bardzo autentyczna i przez to bliska czytelnikowi.

Ewa nie dogaduje się z córką. Problem stanowi jej nadwaga i stosunek do rodziców. Początkowo problemy te są tłumaczone okresem dojrzewania. Z czasem jednak nasilają się kłótnie, dochodzi do sytuacji, w których nastolatka nie chce żyć, nie radzi sobie ze swoimi emocjami, ma problemy w szkole. Ewa postanawia zawalczyć o córkę, skutecznie ją odchudzić oraz sprawić, że znowu siebie polubi. W dodatku powoli rozpada się jej małżeństwo, które od lat było sztuczne. Ewa postanawia prowadzić bloga i właśnie tam ma odwagę otworzyć się i spojrzeć na swoje życie krytycznie. Ta historia jest wielowątkowa, dlatego trudno ją streścić w kilku zdaniach. Nie chcę też zabierać Wam przyjemności z jej odkrywania i przeżywania. Tak. W tę historię się wsiąka. Całkowicie. Życie Ewy, jej walka o córkę, wszystkie życiowe zawirowania sprawiają, że trudno się o tej książki oderwać. A im dłużej czytamy, tym mocniej przepadamy. Mnóstwo emocji i refleksji daje lektura Szczęścia na wagę. To naprawdę mądra opowieść. Autorka porusza bardzo dużo istotnych problemów z jakimi boryka się każda, współczesna rodzina.

Klaudia jest dorastającą nastolatką, ma problemy z nadwagą. Bezpośrednio przekłada się to na brak akceptacji własnego ciała. W szkole praktycznie nie ma znajomych. Ucieczki od problemów szuka w jedzeniu i samookaleczeniu. Hejt, zwłaszcza teraz popularny w sieci, niesie ze sobą olbrzymie konsekwencje. Młodzi ludzie zbyt często nie są tego świadomi. Słowem ranią innych tym samym podbudowują swoje ego. Klaudia nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami. Swoją agresję wyładowuje również na rodzicach. Z kolei Ewa po kilkunastu latach małżeństwa wie, że nic ją z mężem nie łączy poza Klaudią. Dawno zapomniała o sobie, o swoich marzeniach i ambicjach. Ojciec nastolatki chce przeżyć drugą młodość i przez swój skok w bok pomógł zrozumieć Ewie wiele istotnych rzeczy. Dopiero Andrzej, jeden z ojców uczniów, pokazał jej, że jest wartościową kobietą i ma prawo być szczęśliwa. Tutaj też pojawiają się wątpliwości. Czy Ewa zdecyduje się na to, by być szczęśliwą, czy może dla dobra córki postanowi ratować małżeństwo? Przed takimi dylematami stoi wiele małżeństw, w których uczucia już dawno się wypaliły, być może nigdy tak naprawdę ich nie było, a wszystko co ich łączy to dzieci.

To również opowieść o kobietach. Współczesna kobieta – matka, żona, kucharka, sprzątaczka, przyjaciółka, kochanka – czuje na sobie ciężar oczekiwań. Z jednej strony dotyczą one dbania o ciepło ogniska rodzinnego, a z drugiej (w wielu przypadkach) będzie pracować i się realizować. To bywa trudne i obciążające. Jednak takie równomierne skrzydła aktywności na dwóch płaszczyznach życiowych sprawiają, że kobieta ma zawsze plan B. Jeżeli coś nie wychodzi w życiu, to realizuje się w pracy i odwrotnie. Tak jest w przypadku Ewy. Udaje jej się rozwiązać wiele problemów swoich uczniów i ich rodziców, a odnosi wrażenie, że swoje ją przerastają. Po pewnym czasie rozumie, że w życiu wiele rzeczy wystarczy zaakceptować, by móc się nim cieszyć. Jej postawa, siła walki i motywacja pokazują, że jeśli czegoś bardzo chcemy to powoli jesteśmy w stanie zrealizować swoje cele.

Szczęście na wagę to mądra i poruszająca historia. O życiu. Tylko albo aż tyle. Niezwykle bliska czytelnikowi. Cieszę się, że to pierwszy tom z serii. Mocno kibicuję dalszym losom bohaterów. Wiecie, jednak że życie bywa nieprzewidywalne…

szczescie

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane