Strona główna Klasyka na regale Bruno Schulz – Sklepy cynamonowe (Klasyka na regale #10)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Bruno Schulz – Sklepy cynamonowe (Klasyka na regale #10)

W styczniu w ramach klasyki na tapet wzięłam Sklepy cynamonowe autorstwa Bruno Schulza. Ilustrowane wydanie od Wydawnictwa MG prezentuje się pięknie.

Sklepy cynamonowe to zbiór opowiadań składający się ze wspomnień małego chłopca, który jest narratorem. Akcja toczy się w małym galicyjskim miasteczku, a wiodąca postacią, która stanowi oś dla tej historii jest ojciec, kupiec i głowa rodziny. Nieco zdziwaczały, ze swoimi fanaberiami, mający cechy demiurga, ocierający się o życie i śmierć. Postać ojca przeraża, ale też fascynuje młodego chłopca. Zabiera on czytelnika w podróż pokazując świat swoimi oczami.

To nie jest pozycja lekka i łatwa w odbiorze. Głównie za sprawą poetyckiego języka, któremu nie można odmówić kunsztu i wysmakowania. Bruno Schultz pisze pięknie, dbając o język w najdrobniejszych detalach. Natężenie barw i smaków, miesza się z odrealnionymi wizjami.

Początkowo nie potrafiłam się wczytać w tę historię. Dopiero z czasem przekonałam się do specyficznego sposobu narracji i kreowania fabuły. Sklepy cynamonowe to jedna z tych pozycji, które się pokocha i doceni ich wartość albo odłoży po kilku stronach. Sami musicie zdecydować, do której grupy należycie.

Wydawnictwo MG pokusiło się o wydanie ilustrowane Sklepów cynamonowych, a więc, podobnie jak w procesie Franza Kafki, możemy podziwiać ilustracje Schulza, które dopełniają fabułę i są z nią ściśle powiązane. To jedna z takich pozycji, do których możemy podejść sceptycznie, jednak jeśli od pierwszych stron damy się wciągnąć w świat wykreowany przez autora, wiat pełen niedomówień, barw i smaków spędzimy wiele chwil odkrywając tę historię.

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.