Strona głównaKsiążkiCatherine Wilkins, Klub przyjaciół nie do pary (2020)

Ostatnio opublikowane

Catherine Wilkins, Klub przyjaciół nie do pary (2020)

Dzisiaj dla odmiany mam dla Was propozycję dla nieco młodszych czytelników, która uczy szacunku, empatii, ale też pokazuje problemy z jakimi spotykają się współczesne nastolatki.

Erin i Grace są skrajnie różne. Łączy je jedno, miłość do twórczości Charlote Bronte, obie też wykazują talent pisarki, który dostrzega Pani Wilson. Niestety dziewczyny za sobą nie przepadają, a każda z nich ma swoją paczkę przyjaciół. Pani Wilson w ramach ćwiczeń pisarskich proponuje im pisanie pamiętnika, a także tworzy nieoficjalny klub pisarski, do którego zaprasza nastolatki. Tym samym zarówno Erin i Grace znajdują się w nowej sytuacji i postanawiają się nieco zaprzyjaźnić, co jak się okazuje wcale nie jest takie proste. Erin jest zamknięta i wycofana, uznawana za klasowego kujona, z kolei Grace to typowa prowodyrka i klasowa gwiazda, która ma swoje wierne „przyjaciółki”. Dziewczyny ze sobą rywalizują, ale wbrew pozorom mimo wielu kłótni to właśnie te pisarskie zmagania zbliżają je do siebie.

Chociaż na pierwszy rzut oka fabuła wydaje się dosyć schematyczna, wycięta z seriali dla nastolatek to Klub przyjaciół nie do pary to mądra historia, która pokazuje wiele współczesnych bolączek nastolatek. Z jednej strony mamy Erin, wycofaną, biedną, skrytą, i możemy obserwować jej powolną przemianę, a z drugiej jest przebojowa Grace, która swoje życia skrupulatnie dokumentuje na Instagramie, lubi być w centrum uwagi i z założenia jest na uprzywilejowanej pozycji. Podobał mi się także motyw literatury i pisarstwa, który tak naprawdę stał się impulsem do stworzenia tej opowieści.

Klub przyjaciół nie do pary to historia skierowana do nastolatków, pewnie bardziej odnajdą się w niej dziewczyny, jednak uważam, że rodzice także powinni ją przeczytać i po lekturze obu stron porozmawiać z dzieckiem. To książka, która może być pretekstem do rozmowy o tolerancji, przyjaźni, reagowaniu na wyśmiewanie się, akceptacji, Internecie i jego zagrożeniach, chwilowych modach na popularność i szczerości. Jak widać spectrum rozmów może być całkiem szerokie, a wydaje mi się, że nastoletni czytelnicy jeszcze na inne aspekty zwrócą uwagę. Jeśli szukacie mądrej i wartościowej książki dla swoich dzieci to proponuję im podsunąć Klub przyjaciół nie do pary, a kto wie może dzięki temu też pokochają twórczość Charlotte Bronte?

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane