Strona głównaNie chcę czytać!Nie chcę czytać! #13

Ostatnio opublikowane

Nie chcę czytać! #13

Dawno nie było wpisu z tego cyklu. Nadrabiając zaległości dzisiaj mam dla Was trzy filmy, które odwołują się do pisania książek. 

Magiczne lato

Uznany autor boryka się z alkoholizmem, stracił zapał do pracy po śmierci swojej żony. Postanawia zmienić otoczenie oraz swój tryb życia. Wynajmuje letni dom w malowniczym Belle Isle, a jego sąsiadką zostaje pani O’Neil i jej trzy córki. Relacja z kobietą oraz dziewczynkami na nowo pozwala mu tworzyć. W rolę pisarza wcielił się Morgan Freeman, którego bardzo lubię, a sam film to słodko-gorzka opowieść o wypaleniu zawodowym, poszukiwaniu sensu życia. Być może brzmi to nieco górnolotnie, jednak sam film jest zabawny i lekki.

Między wierszami

Film opowiada historię młodego, aspirującego pisarza, który chce odnieść sukces na rynku. Przypadkiem odnajduje maszynopis książki, który postanawia wydać pod własnym nazwiskiem. Odnosi ogromny sukces, jednak jest on opłacony ogromnymi wyrzutami sumienia. Tylko on wie, że prawda leży między wierszami. To jeden z filmów, do których często wracam i to nie tylko ze względu na Bradleya Coopera 😉 To historia uniwersalna pokazująca, że czasami wcielanie w życia powiedzenia po trupach do celu staje się ogromnym obciążeniem, a odniesiony sukces ma bardzo gorzki smak.

Ojcowie i córki

O tym filmie pisałam w poprzednim wpisie, ale mogę to powtórzyć. Ojcowie i córki to film, którego akcja toczy się na dwóch płaszczyznach. Poznajemy historię wybitnego pisarza z problemami psychosomatycznym i jego małej córki, którą chce mu odebrać bogata szwagierka. Jake Davis (Russell Crowe), nagrodzony Pulitzerem pisarz, przechodzi załamanie nerwowe, po tym, jak w wypadku samochodowym ginie jego ukochana żona, a on zostaje sam z 5-letnią córeczką Katie (Kylie Rogers). Równocześnie śledzimy, dorosłe już, życie dziewczyny, która po trudnym dzieciństwie nie radzi sobie z emocjami a sposobem na ich opanowanie staje się przypadkowy seks bez zobowiązań. Russell Crowe w roli ojca spisuje się świetnie, genialnie oddaje emocje. To nie jest ojciec idealny tylko taki, który popełnia błędy i stara się je naprawiać. Ojcowie i córki to film o traumatycznych doświadczeniach, próbie pogodzenia się z przeszłością, o miłości ojca do córki, córki do ojca. Ujmujący i poruszający, miejscami bolesny.

Znacie filmy, w których główna rola należy do pisarzy lub jest wykorzystany motyw pisania książki? 😉

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane