Daniel Koziarski – Ciemnokrąg (2017)

Cztery z pozoru odrębne historie. cztery decyzje, które na zawsze zmieniają życie. czy można było wybrać inaczej?

Każda podjęta decyzja niesie ze sobą różne konsekwencje. Czasem trudniej jest z nimi żyć, niż dokonać wyboru, jak postąpić. Ciemnokrąg to cztery historie, na pozór, różnych osób, które stoją przed dylematami, a podjęte przez nich decyzje bywają wątpliwe. Daniel Koziarski dokładnie portretuje swoich bohaterów i ich postępowanie pokazując, że niektórych wyborów nie można zrzucać na karb błędów młodości, gdyż często mają one wpływ na nie tylko na nasze dorosłe życie, ale też na losy innych.

Bohaterami Ciemnokręgu są młodzi ludzie, przed którymi przyszłość stoi otworem. Borys, Natalia i Adam po zdanym egzaminie chcą trochę odpocząć. Podczas ich pobytu w domku letniskowym dochodzi do wypadku. Staja przed trudnymi decyzjami, które na zawsze mogą odmienić ich życie. Druga historia dotyczy pewnej dziennikarki, która szuka sensacji. Materiał, jaki przygotowuje na temat Błażeja, znanego muzyka disco polo, wywołuje sensację, ale też pokazuje, że nie można wszystkim ufać. Następnie poznajemy Marcina i Maję, którzy pogubili się w życiu i Adriana, który zostaje oskarżony o molestowanie seksualne przez jedną ze swoich uczennic, której udziela korepetycji. I chociaż początkowo te historie nie maja ze sobą związku, tak autor poprzez ciekawy zabieg połączył je dwuczęściowym prologiem. To co nieoczywiste poprzez taką konstrukcję łączy się w spójną i logiczną opowieść. Co więcej każda z opowiedzianych historii stanowi świetną bazę do stworzenia odrębnych książek o losach bohaterów.

Ciemnokrąg to historia o świecie, który nas otacza, o wydarzeniach, o których słyszeliśmy, ale które też mogły wydarzyć się w naszym otoczeniu. To sytuacje pokazujące do czego zdolne są osoby działające w myśl porzekadła po trupach do celu. Autor skrupulatnie pokazuje konsekwencje ich czynów, zmiany jakie zachodzą w ich życiu oraz ich bliskich. To dobrze skonstruowana powieść współczesna, która pozwala się zastanowić nad wyborami, których dokonujemy w codziennym życiu. Wyborami, które prawdopodobnie nie są aż tak tragiczne i opłakane w skutkach, ale które zawsze wpływają na życie. Cała nasze istnienie opiera się na wyborach i podejmowaniu decyzji. Życie to wybór, a wybór czasami wiąże się z rezygnacją. Czy potrafimy zrezygnować, czy uparcie dążymy do osiągnięcia swoich celów? Stawiamy swoje dobro, przed dobrem innych? Potrafimy żyć z konsekwencjami dokonanych wyborów? Te i wiele innych pytań nasuwa lektura Ciemnokręgu. To mocno osadzona w rzeczywistości historia, której echa pobrzmiewają w głowie na długo po lekturze.

Poprzedni artykułW obiektywie #19
Następny artykułZrób głośniej #16

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE