Dominik Szczepański, Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza (2019)

Rok temu historią Tomka Mackiewicza żył cały świat. Teraz, rok po tragedii, mamy okazje przeczytać jego biografię, w której poznajmy bardzo fajnego człowieka, ambitnego i mającego śmiałe marzenia, po które nie bał się sięgać.

Klamrą spinającą biografię Mackiewicza jest jego ostatnia, tragiczna wyprawa na Nangę. Od niej wszystko się zaczęło i na niej wszystko się skończyło. A przed tym wyjściem było jeszcze 6 prób zdobycia zimą tego szczytu. Udało się wyjść i zdobyć go ostatnim razem, jednak Tomkowi nie udało się z tej wyprawy wrócić.

Historia Tomka Mackiewicza pokazuje, że aby realizować swoje marzenia nie trzeba mieć olbrzymich pieniędzy i można to robić zupełnie po swojemu. Sposób w jaki się wspinał często wzbudzał wiele kontrowersji i zapewne nadal je wzbudza i zmusza do stawiania wielu pytań. Dominik Szczepański w biografii Tomka nie robi z niego bohatera i nie stawia na piedestale. Udało mu się napisać o Mackiewiczu dosyć obiektywnie pokazując jego wzloty, ale częściej upadki, które z jednej strony były jego siłą napędową, ale też sprowadzały na niego kłopoty.

Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza to opowieść o sile i determinacji, ale też o zwykłych słabościach. O tym, że góry bywają niebezpieczne i uczą pokory, o pasji, która bywa nierozumiana i o tym, że każdy ma prawo żyć po swojemu. Jeśli lubicie tematykę górską ta książka jest dla Was. Moim zdaniem warta przeczytania i poznania historii Tomka Mackiewicza.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE