Ed Sheeran x Phillip Butah – Graficzna podróż (2015)

5

Graficzna podróż to autobiograficzna opowieść Eda Sheerana, która zabiera nas w świat młodego muzyka, pokazując jaką drogę przeszedł, by znaleźć się w tym miejscu, w którym obecnie jest. W stworzeniu tej książki pomógł mu przyjaciel Phillip Butah, który wzbogacił ją o swoje obrazy. 

Ed Sheeran i jego Graficzna podróż

Eda Sheerana zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać. Rudowłosy muzyk zdobył popularność dzięki swojej płycie +, z której pochodzą takie przeboje jak The a Team, Lego House czy Give Me Love. Na rynku ukazał się drugi krążek, który również cieszy się dużą popularnością i zawiera kilka przebojów jak chociażby Sing, Thinking Out Loud czy Photograph. Zanim Ed stał się sławny przeszedł długą drogę, która niejednokrotnie uczyła go pokory. W stworzeniu Graficznej podróży pomógł mu przyjaciel Phillip Butah, który wzbogacił książkę o swoje ilustracje. Znajdziemy w niej mnóstwo pięknych portretów Eda Sheerana, jak również innych znanych artystów. Phillip Butah jest namłodszym laureatem konkursu dla młodych artystów The Priince of Wale’s Young Artists’ Award. W 2008 roku znalazł się na liście Powerlist, która zawiera nazwiska stu najbardziej wpływowych czarnoskórych Brytyjczyków. Jest on równiez autorem okładek albumów Eda Sheerana. Przyjaźń między artystami zaowocowała powstaniem Graficznej podróży opowiadającej o życiu i twórczości Eda. W swoich opowieściach młody muzyk jawi się nam jako osoba niezwykle skromna, pracowita i uparta.

Łączę w sobie mądrość osiemdziesięcioletniego starca ze sposobem mówienia dwudziestotrzylatka i poczuciem humoru ośmiolatka

Wydawać by się mogło, że Ed Sheeran ma wszystko o czym może marzyć młody artysta. Jego płyty sprzedają się w milionach egzemplarzy, koncerty na największych obiektach wyprzedają się co do jednego  a jego nazwisko znane jest na całym świecie. Nim jednak do tego doszło Ed przeszedł długą, żmudną i trudną drogę. W swojej opowieści pokazuje, że za marzeniami powinniśmy gonić, starać się za wszelką cenę je realizować i nie poddawać się w trudnych chwilach. Nim osiągnął swoją pozycję na rynku muzycznym zdarzało się, że nie miał gdzie spać, grywał koncerty do kotleta a  nawet mało co nie wpadł w sidła alkoholu. O tym wszystkim otwarcie opowiada i nie wstydzi się tego jak wyglądało jego życie nim stał się sławny. Opowiada lekkim, nieco ironicznym i zabawnym językiem. Znajdziemy tutaj wiele anegdot, wspomnień oraz opisów wydarzeń, które miały wpływ na jego życie i podejmowane decyzje. Oprócz tego, iż dzięki temu poznamy życie artysty książka ta zawiera sporą dawkę motywacji. Ed Sheeran swoim życiem pokazuje, że ciężka praca zawsze się opłaca a godziny poświęcone na zajmowanie się czymś co lubimy i czym chcemy zajmować się w życiu z czasem przynoszą pożądane efekty.  Poza historią życia artysty na końcu znajdziemy również krótką opowieść o współautorze książki. Phillip opowiada o swojej pasji do rysowania, swoich początkach, inspiracjach czy procesie rysowania.

Na uwagę zasługuje samo wydanie książki. Wydawnictwo Insignis postarało się, aby książka dobrze prezentowała się wizualnie. Solidna, twarda oprawa utrzymana w kolorze okładki drugiego albumu zatytułowanego X przyciąga oko. Wszystkie zawarte ilustracje są dopracowane i idealnie dopasowane do treści. Jedyne co to brakowało mi wyjustowania tekstu. Fani muzyki, a zwłaszcza Eda Sheerana powinni sięgnąć po tę pozycję. To naprawdę świetna opowieść o marzeniach młodego muzyka, który z uporem dążył do ich realizacji. W efekcie stał się muzykiem znanym na całym świecie, jego płyty sprzedają się w milionowym nakładzie a on sam wydaje się być szczery i niezwykle skromny. Cieszę się, że to nie jest kolejna autobiografia opowiadająca o całym życiu artysty począwszy od narodzin. Ed na takie książki jest za młody. Stworzył krótką, niezwykle interesującą opowieść o spełnianiu marzeń i pokazał swoją drogę na szczyt. Całkiem po swojemu, bez silenia się na moralizatorski ton za to z dużą dawką dystansu, poczucia humoru i motywacji. Uwielbiam muzykę jaką tworzy Ed Sheeran, a Graficzna podróż to wspaniała przygoda zarówno dla fanów młodego artysty, jak i dla osób lubiących muzykę, piękne ilustracje i ciekawe opowieści.