Strona główna Książki Esi Edugyan, Washington Black (2020)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Esi Edugyan, Washington Black (2020)

Esi Edugyan będzie gościem podczas Literackiego Sopotu, więc dzisiaj opowiem Wam o jej książce, na którą warto zwrócić uwagę.

Washington Black to tytułowy bohater, którego życie nie oszczędzało. Już jako małe dziecko trafił na plantację trzciny cukrowej, gdzie był niewolnikiem, jego pan nie należał do łagodnych ludzi. Pewnego dnia, gdy na plantacji pojawił się brat właściciela młody chłopak wpadł mu w oko i postanowił go wtajemniczyć w swoje zamiary skonstruowania maszyny latającej. Washington Black okazał się mądrym i bystrym chłopcem i między panem a chłopakiem zrodziła się specyficzna więź. Na tyle mocna, że kiedy tymczasowy właściciel chłopaka zniknął ten postanowił go odszukać. Wcześniej jednak razem uciekli, gdyż za głowę Blacka została wyznaczona nagroda, a on sam niesłusznie został posądzony o morderstwo. I chociaż chciałabym Wam więcej opowiedzieć o fabule to nie mogę, gdyż tam tak wiele się dzieje, że najlepiej będzie , jeśli dacie się jej porwać i sami ją odkryjecie, a zapewniam, że czeka Was fascynująca podróż! Jak czytamy w opisie: powieść, której akcja rozgrywa się na obszarze ciągnącym się od Karaibów po mroźną Arktykę i od Londynu po Maroko.

Esi Edugyan stworzyła powieść przygodową, bo chyba tak najłatwiej ją określić, która dotyka istoty człowieczeństwa. Młody człowiek, jakim jest Black, musi zmagać się z nieustającym osądem przez społeczeństwo. Mimo swojego potencjału jest świadom swojej tożsamości i pochodzenia i to wielokrotnie go blokuje w działaniach. Rodzą się też pytania, czy Wild, który zaopiekował się Washem zrobił to z dobroci serca, czy kierował się wyłącznie egoistycznymi pobudkami? Edugyan wnika w sowich bohaterów pokazując ich wybory i konsekwencje jakie ze sobą niosły. To inteligentna opowieść, która zostawia sporo miejsca na własne interpretacje i przemyślenia. Bo w niej nie wszystko jest dosłowne, jednak sedno opowieści jest ważne i intrygujące, jednak do niego każdy z czytelników będzie musiał dojść sam.

Washington Black to przede wszystkim opowieść o dążeniu do realizacji marzeń, przyjaźni, która czasem jest bardzo pokraczna, ale też miłości i dojrzewaniu. To opowieść, która stawia pytania o istotę wolności, jej ograniczenie i wpływ na potencjał jednostek. Ciekawa i intrygująca! Polecam!

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.