Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu [czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów] (2017)

Chciałam tylko przejrzeć zawartość tej książki, a usiadłam i przepadłam na dwie godziny. Pięknie wydana pozycja, z mnóstwem informacji. To swego rodzaju wehikuł czasu. 

100 lat polskiego dizajnu zamknięte w 100 projektach przygotowanych przez 25 ilustratorów. Ilustrowany elementarz zawiera projekty rzeczy od 1918 do 2017 roku. Każdy z przedmiotów został krótko opisany i pokazany przez danego ilustratora. Moją uwagę najbardziej przykuły projekty Marty Ignerskiej, Emilii Dziubak i Tymka Jezierskiego. Jednak poza wymienionymi osobami znajdziemy tutaj całą paletę osobowości, które wyraziły siebie na ilustracjach. Wszystkie mają w sobie coś ujmującego i wyrazistego. To niezwykła podróż w czasie, która młodym osobom pozwoli zapoznać się z ważniejszymi projektami minionego stulecia, a dla starszych będzie do świetna okazja do wspomnień z lat młodości.

Osiągnięcia grafiki, wzornictwa i dizajnu zostały pokazane w nowoczesnej formie, która nie tylko cieszy oko, ale też jest skarbnicą wiedzy. Wiecie skąd nazwa ptasiego mleczka, jakiej czcionki używa się na peronach lub jak wyglądał fotel KAL? Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się własnie z Ilustrowanego elementarza. Poza samą zawartością warto także zwrócić uwagę na solidne i piękne wydanie. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, więc jeśli szukacie nieszablonowego i ciekawego prezentu to ta książka idealnie pasuje. To pozycja nie tylko dla wielbicieli dizajnu i grafiki, ale także dla wszystkich lubiących ciekawostki i nowe spojrzenie na to, co znane.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE