#instaklubksiążki: Małe kobietki i Dobre żony

Pierwszą książka jaką razem czytaliśmy w ramach #instaklubuksiążki były Małe kobietki. Przyznam szczerze, że potrzebowałam takiej historii, zaraz po niej sięgnęłam po Dobre żony. A teraz niecierpliwie czekam na film.

Małe kobietki to historia czterech sióstr: Jo, Meg, Beth i Amy. Każda z nich jest inna, jednak wspierają się, kochają i są posłuszne matce. Małe kobietki w porównaniu do Dobrych żon mają bardzo moralizatorski ton, miejscami aż za bardzo. Co prawda książka ta została wydana w XIX wieku, więc może stąd ta potrzeba naprowadzania czytelnika na dobrą drogę życia, niemniej czytając ją teraz czasami miałam dosyć dobrych rad mamy March. Niemniej to fascynująca i wciągająca opowieść o dorastaniu, pierwszych miłościach, stracie, samotności, przyjaźni. Czyta się ją bardzo dobrze i zupełnie przepadłam w świecie czterech sióstr. Jest w nim miejsce na pierwsze zauroczenia, straty, pasję, poszukiwanie własnego miejsca w życiu. Każda z dziewczyn jest inna, jednak razem się uzupełniają i stoją za sobą murem. Śledzimy ich losy jako nastolatek, a potem w Dobrych żonach, jako dorosłych kobiet, które muszą zmagać się z codziennymi problemami. Gdybym miała wybierać to chyba najbardziej utożsamiam się z Jo. Myślę, że każda czytelniczka może identyfikować się z którąś z sióstr.

Małe kobietki i Dobre żony to powieść kobieca o kobietach. O ich wyborach, trudnościach, problemach. O życiu, które tylko trochę stało się łatwiejsze obecnie, niż wtedy. Na ekrany kin wchodzi właśnie ekranizacja Małych kobietek i niecierpliwie czekam aż ją zobaczę. Poradnia K wydała też pięknie ilustrowany przewodnik po filmie! Książka ta znajduje się też na liście 100 książek, które trzeba przeczytać stworzonej przez BBC.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE