niedziela, Luty 17, 2019

Izabela M. Krasińska – W obłokach marzeń (2018)

W obłokach marzeń to trzecia część historii opowiadającej o losach Marty i Piotra. Wszystko wskazuje na to, że ostatnia. A szkoda, bo naprawdę polubiłam tę serię.

Piotr dochodzi do siebie po wypadku samochodowym. Martę ciągle dręczą wyrzuty sumienia, że to z jej winy mąż uległ wypadkowi i teraz ma problem, by wrócić do pełnej sprawności. Z problemami w związku borykają się także Agata i Wojtek, którzy postawili wszystko na jedną kartę i postanowili spróbować wspólnego życia. Siostra Piotra ma jednak spore wątpliwości, czy zostawiając swoje dotychczasowe życie we Wrocławiu postąpiła słusznie. Po przeprowadzce na wieś Marta z Piotrem poznają nowych sąsiadów. Zachowanie Darii wzbudza sporo podejrzeń, a Paweł okazuje się świetnym aktorem, a jego zachowanie wzbudza przerażenie.

Tym razem autorka nie skupia się wyłącznie na Piotrze i Marcie, a sporo uwagi poświęca także bohaterom, którzy w poprzednich częściach odegrali drugoplanowe role. Tym samym takie przeniesienie środka ciężkości opowieści sprawia, że możemy poznać wszystkich bohaterów, których losy się ze sobą przeplatają.

W obłokach marzeń to lekko napisana, jednak poruszająca ważne, społeczne tematy historia o miłości, walce z przeciwnościami losu oraz o rodzinie, którą pragniemy chronić za wszelką cenę. Kolejny raz autorka pokazuje istotną i niebezpieczną pracę strażaków oraz tym razem porusza temat przemocy domowej. Jest to temat o tyle ważny, że ofiary bardzo często boją się o tym mówić w obawie przed swoimi oprawcami a sąsiedzi i rodzina wolą nie poruszać drażliwych tematów i tego, co dzieje się w czterech ścianach w ich otoczeniu. Krasińska czasem dosyć brutalnie na przykładzie Darii pokazuje losy wielu kobiet, które spotykają się z przemocą psychiczną, jak i fizyczną każdego dnia. Pokazuje, że nie można zostać obojętnym na krzywdę drugiego człowieka oraz, że warto skupiać się na sygnałach wysyłanych przez potrzebujących pomocy.

Jak pisałam o poprzedniej części seria Krasińskiej historia o rozczarowaniach, poszukiwaniu własnego miejsca, rozpaczy, stracie, ale też miłości, która jest w stanie wiele pokonać, przyjaźni i znaczeniu rodziny. Autorka nie stroni od trudnych tematów, jednak odnosi się do nich w sposób delikatny. Bardzo lekko napisana historia o niekoniecznie lekkich tematach.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE