Jakub Skworz, Mania Skłodowska (2018)

Po historii Adasia Mickiewicza przyszedł czas na poznanie kolejnej wielkiej osoby, tym razem kobiety. Jakub Skworz przybliża nam postać Mani Skłodowskiej, czyli małej Marii.

Z wielkimi postaciami z literatury, historii, czy nauki zazwyczaj jest tak, że posiadamy ogólną wiedzę, często tylko taką jaka została nam przekazana w szkole. Przynajmniej ja tak mam, dlatego nie ukrywam, że po takie książki jakie pisze Jakub Skworz sięgam chętnie. Zawsze to dobra okazja, aby nieco przybliżyć sobie życie ważnych postaci. Pierwsza książka z serii opowiadała o Adasiu Mickiewiczu. Teraz wraz z dziadkami Oli i za sprawą wciągających książek wybieramy się w podróż do czasów, w których żyła Mania Skłodowska, znana później jako Maria Skłodowska-Curie. Obserwujemy jej życie od momentu aż była małą dziewczynką, aż po czasy, w których została doceniona w świecie nauki.

W pierwszej części toczy się taka rozmowa:

– Dziadku, nie boisz się, że zatopisz się w lekturze? – spytała dziewczynka.

– Tylko kartkuję książkę, ale rzeczywiście zdarza się, że człowiek zostaje wciągnięty niespodziewanie, wbrew sobie. Na przykład bierze w księgarni do ręki nową powieść i czyta fragment, żeby zdecydować, czy ją kupić, i już go nie ma!

– Co wtedy?

– Dziadek przenikliwie spojrzał to na wnuka, to na wnuczkę.

– Twoje życie może się zmienić raz na zawsze. – powiedział cicho. – Ale taką moc mają tylko wyjątkowe książki.

Kolejny raz Ola wraz z babcią, a później też dziadkiem dała się wciągnąć książce. Tym razem przenieśli się w czasie do roku, w którym żyła i dorastała Mania Skłodowska. Od samego początku była silną osobowością, pilną uczennicą i kobietą, która chciała przyczynić się do rozwoju nauki. Biorąc udział w jej życiu Ola obserwuje jak Mania dorastała, jak powoli stawała się dojrzałą kobietą oraz to jak wiele osiągnęła.Wszystko to podane jest w lekkiej i humorystycznej formie.

Mania Skłodowska to ciekawa propozycja nie tylko dla młodszych czytelników. To lektura dzięki, której bliżej poznamy Skłodowską i jej osiągnięcia, ale przede wszystkim będziemy się dobrze bawić.

Cykl Jakuba Skworza to seria Wciągających książek o wielkich Polakach, czyli powieści opartych na faktach, które w fascynujący sposób przedstawiają losy najważniejszych postaci w historii Polski. Nie ma przecież lepszego sposobu na poznanie drugiego człowieka niż spotkanie w cztery oczy.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE