Strona główna Brak kategorii Jean-François Vivier, Maksymilian Kolbe. Święty z Auschwitz (2020)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Jean-François Vivier, Maksymilian Kolbe. Święty z Auschwitz (2020)

Z dużą dozą ostrożności podchodziłam do tego wydania. Po pierwsze dlatego, że to moje pierwsze spotkanie z komiksem, a po drugie, że nie wiedziałam czego spodziewać się po komiksie o takiej tematyce, i czy w ogóle możliwe jest ujęcie obozowego tematu w takiej formie.

Okazuje się, że moje obawy byłe niezasadne. Autor bardzo precyzyjnie, a jednocześnie delikatnie podszedł do tematu, jednak nie odbierając nic z powagi i potworności tamtych wydarzeń. Jak się okazuje, forma jaką jest komiks, i która zazwyczaj kojarzy nam się z opowiadaniem zabawnych historii, może zostać wykorzystana także to poruszania ważnych i potrzebnych tematów. Tym bardziej się cieszę, że po niego sięgnęłam. Z jednej strony miałam nikłe pojęcie o sylwetce Maksymiliana Kolbego poza jego zachowaniem w obozie, a z drugiej poznałam nową formę przekazu, która sprawiła, że chętniej będę po nią sięgać.

Historia przedstawiona w komiksie zaczyna się od sytuacji w obozie, kiedy to Maksymilian Kolbe zgłasza się na ochotnika w zamian za jednego z osadzonych i trafia do celi śmierci z innymi mężczyznami. Tam zaczyna podnosić ich na duchu i ewangelizować. Równocześnie opowiada im o swoim życiu i drodze jaką przebył, tym samym poznajemy jego historię od wczesnych lat młodości, przez pobyt w seminarium, wyjazd na misję i pomysł z powstaniem gazety i kultu Niepokalanej Maryi. Zdaję sobie sprawę, że jego opowieść została przedstawiona w dużym skrócie, jednak to wystarcza, by zapoznać się z jego osobą, jak również sprawia, że chcemy poznać ją lepiej. Nie ukrywam, że po biografię świętych sięgam rzadko, więc cieszy mnie fakt powstawania takich komiksów, które mogą być impulsem do poszerzania swojej wiedzy.

Maksymilian Kolbe. Święty z Auschwitz to opowieść o bohaterskim czynie jednego z bardziej popularnych świętych. To pozycja zarówno dla dorosłych czytelników, jak i tych nieco młodszych, którym dopiero chcemy opowiedzieć o tragicznych i okrutnych wydarzeniach, które miały miejsce w obozach. Taka forma sprawia, młodsi czytelnicy zostaną uwrażliwieni na ten ważny odcinek historii. Jako, że było to moje pierwsze spotkanie z komiksem to nie umiem się wypowiedzieć dokładnie o jego walorach wizualnych, niemniej odniosłam wrażenie, że autor grafik świetnie oddał dramat opisywanych wydarzeń. Polecam Waszej uwadze!

Do końca sierpnia możecie kupić ten komiks na stronie wydawnictwa w dobrej cenie!

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.