Strona główna Książki Biografie, wspomnienia Joanna Kulmowa, Wisława Szymborska, Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się (2019)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Joanna Kulmowa, Wisława Szymborska, Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się (2019)

Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się to zbiór korespondencji, jakie wymieniały ze sobą Wisława Szymborska i Joanną Kulmową.

Korespondencja między poetkami trwała od 1954 roku aż do 2011, w tym czasie wymieniły ze sobą mnóstwo wiadomości, z których wynika, że między nimi była wyjątkowa więź, pomimo dzielących je odległości.

Lubię listy i taką formę komunikacji. Teraz, gdy rozwój cywilizacji zabija (zastępuje) papierową korespondencję z tym większym sentymentem podchodzę do listów. Dlatego z ciekawością sięgnęłam po listy Szymborskiej i Kulmowej. Przyznam szczerze, że o Joannie Kulmowej wcześniej nie słyszałam. Mój błąd, bo wydaje się być niezwykle interesującą osobą. Korespondencja jaką ze sobą wymieniały bywa ironiczna, uszczypliwa, ale w tym wszystkim pełna miłości i szacunku. Czuć w nich szczerość i to, że obie się uwielbiały i podziwiały.

To bardzo staranne wydanie, które zawiera oryginalne treści listów, mnóstwo przypisów nakreślających ich kontekst oraz zdjęcia. Całość sprawia, że czyta się je jednym tchem, chociaż ja proponuję sobie je dawkować i powoli zagłębiać się w świat obu pań. Podobnie, jak polecałam listy Szymborskiej i Filipowicza, które ukazały się pod tytułem Najlepiej w życiu ma twój kot, tak i te Wam polecam. To ciekawa, zabawna i wartościowa lektura, która nie tylko pokazuje przyjaźń między kobietami, ale także między wierszami portretuje świat literacki oraz czasy w jakich przyszło im żyć.

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.