Joanna Stovrag – Chwila na miłość (2017)

Joanna Stovrag wykazała się odwagą opowiadając swoją historię miłosną. Nie jest ona jednak usłana różami. To miłość, która wymagała wiele cierpliwości, poświęcenia i czasu.

Autorka postanowiła zaryzykować i opowiedzieć historię swojej miłości. Tym samym Chwila na miłość stanowi autentyczną opowieść, która miała miejsce kilkanaście late temu. Joanna i jej przyszły mąż poznali się, gdy dziewczyna rozpoczęła naukę w Sarajewie. Między nimi od razu zrodziło się uczucie, które powoli dojrzewało. Niestety poprzez konflikty na Bałkanach zostali rozdzieleni i była to poważna próba dla ich uczucia. Joanna Stovrag bardzo precyzyjnie opisuje wydarzenia, jakie miały miejsce podczas tego okresu. Mówi o swoich obawach, strachu o ukochanego, tęsknocie i nadziei na to, że w końcu wojna się skończy. To jedna z tych historii, którym kibicujemy od samego początku.

Chwila na miłosć to nie tylko opowieść o miłości. To również pewnego rodzaju dokument o konflikcie na Bałkanach. Opowiedziany z perspektywy osób, które brały w nim udział w sposób bezpośredni, jak mąż Joanny, czy pośredni, jak sama autorka, która starała się wspierać ukochanego. To nieraz brutalny obraz wojennej rzeczywistości. Kawał historii, na tle której rodziło się piękne uczucie.

Chwila na miłość to opowieść o nadziei, miłości, tęsknocie i wierze. Autorka otwarcie mówi o swojej religijności. Pokazuje, że wyznanie nie ma znaczenia, jeżeli dwoje ludzi się kocha. To swego rodzaju także opowieść o kompromisach i tolerancji. Joanna Stovrag zabiera nas na Bałkany ogarnięte wojną, gdzie na zgliszczach zaczyna tlić się uczucie. Dwoje ludzi musi wiele przejść, by móc cieszyć się sobą. To historia, która nadal trwa i miłość jedna z tych, jaką chciałaby mieć każda kobieta.

Chwila na miłość to osobista i intymna historia. Prosta i piękna. Zwyczajność złapana w słowa, które nadają jej kształt. Autorka to bardzo wrażliwa i otwarta osoba, niezwykle emocjonalna. I to czuć w tej książce, która jest świadectwem miłości trwającej do dzisiaj.

 

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE