Strona główna Książki Jonas T. Bengtsson, Życie Sus (2020)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Jonas T. Bengtsson, Życie Sus (2020)

Życie Sus to kolejna książka, która ukazała się w Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich Wydawnictwa Poznańskiego. Kolejny raz mamy do czynienia z dziwną, nieco przerysowaną bohaterką, ale na tyle pokręconą, że nie sposób oderwać się od jej historii.

Ostatnio mam szczęście do dziwnych bohaterek. Wczoraj pisałam Wam o matce z książki Zgiń, kochanie, a dzisiaj opowiem trochę o Sus i jej życiu. Niby mam wrażenie, że czegoś w tej historii zabrakło, a z drugiej strony kilka dni temu skończyłam czytać a nadal o niej myślę. To jedna z tych książek, które się pochłonie w jeden wieczór albo rzuci w kąt po kilkunastu stronach. Ja należę do pierwszej grupy i przyznaję, że nie umiałam jej odłożyć dopóki nie skończyłam czytać.

Sus nie miała łatwego życia, ojciec pił i bił aż w końcu wylądował w więzieniu. Teraz ma wyjść, a dziewczyna przygotowuje się na jego powrót, codziennie wymyśla sobie zadania, które mają ją zahartować i przygotować do zemsty. I to jest naprawdę szalona historia, taka której trzeba dać się porwać i wsiąknąć w brudne i miejscami smutne życie dziewczyny. Jest przemoc, narkotyki, mały kotek, którym próbuje się opiekować, ale którego nabyła w celu pewnego zadania. To historia kobiety, o wyglądzie dziecka, która za wszelką cenę chce się zemścić na ojcu, jednak po drodze wplątuje się w wiele trudnych sytuacji.

Lubię Seriię Dzieł Pisarzy Skandynawskich od Wydawnictwa Poznańskiego, gdyż te historie są ciężkie, gęste i trudne. Takie, do których nie chce się wracać, bo zbyt dużo nasz kosztują emocjonalnie, jednak z drugiej strony takie, o których długo pamiętamy. Możecie przeczytać o Niewidzialnych, Białym morzu, Współczesnej rodzinie, czy Początkach i każdą z nich Wam polecam! Życie Sus to powiastka, bo liczy tylko 200 stron, jednak w tej historii sporo się dzieje. Czytelnik śledzi losy Sus i chyba po cichu jej kibicuje, bo to nie jest typ bohaterki, która spada na cztery łapy. Jeśli uda jej się tak spaść to na pewno mocno się przy tym potłucze. Życie Sus to przygnębiająca i poruszająca historia o życiu na marginesie społecznym, o byciu wykluczonym i o zagubieniu.

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

Górski październik – propozycje książek

Przy okazji Festiwalu górskiego Adrenalinium w Żywcu, postanowiłam zrobić górski październik. Poniżej lista książek, które można w tym czasie wybrać.

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Filmy górskie, co oglądać?

Znalazłam dla Was kilkanaście filmów związanych bezpośrednio lub pośrednio z tematyką górską. Sama mam kilka zaległości, więc mam nadzieję, że uda się...

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....