Karolina Korwin Piotrowska – Ćwiartka raz (2014)

Są takie książki, po które sięgamy od czasu do czasu, by się nimi delektować. Niewątpliwie mogę do nich zaliczyć Ćwiartkę raz Karoliny Korwin Piotrowskiej, która opowiada o tym co działo się od roku moich narodzin przez następne 25 lat. Swoim zasięgiem obejmuje różne sfery od kultury, przez politykę aż do problemów społecznych. To świetna podróż w czasie, którą warto sobie zafundować. 

To Ćwiartka raz!

Chociaż na początku może przerazić Was obszerność Ćwiartki nie zrażajcie się. Nie jest to książka, którą musicie przeczytać od razu. Możecie do nie sięgać co jakiś czas i wracać do poszczególnych lat. Jednak gwarantuję Wam, gdy tylko rozpoczniecie swoją podróż w czasie nie będziecie umieli jej przerwać. Książka została podzielona na poszczególne lata i rozpoczyna się od roku 1989. Roku moich narodzin. Wtedy zupełnie nie miałam pojęcia co było modne, jakiej muzyki się słuchało, czy na jakie filmy chodziło do kina. I tak zapewne było przez kolejne mniej więcej 20 lat 😉 Każdy z rozdziałów zawiera takie podrozdziały jak muzyka, kino, telewizja i życie towarzyskie. Wiele ważnych, z punktu widzenia autorki, wydarzeń ujętych zostało w osobnych podrozdziałach. W każdym z nich autorka opowiada o tym co było modne, co się działo i o czym warto pamiętać. Jest to jednak bardzo subiektywny przegląd wydarzeń o czym mogliśmy już przeczytać w zapowiedziach.

Ćwiartka raz to zaproszenie do wspólnej podróży sentymentalnej przez wyjątkowe ćwierćwiecze w wolnej Polsce. To subiektywny przegląd tego, jakie zmiany zaszły w popkulturze, świadomości i gustach.

Książkę czyta się bardzo dobrze. Jest napisana barwnym, ale dosadnym językiem, z którego znana jest autorka. Całość zaprezentowana jest z dużym poczuciem humoru i dystansem. To naprawdę pozycja bardzo wartościowa, po którą sięgam z przyjemnością. Nawet teraz zdarza mi się co jakiś czas wrócić do konkretnego roku i powspominać co wtedy się działo. Jak kiedyś pisałam, bywam sentymentalna. Autorka zabiera nas w świat mediów, kultury, życia towarzyskiego. Dodatkowo odnośni się do istotnych zmian jakie mogliśmy obserwować na przełomie tych lat i jakie zachodziły w społeczeństwie. To kulturalno – społeczne spojrzenie na wydarzenia mające miejsce po roku, w którym nasz kraj stał się wolny. To wreszcie bardzo fachowa i rzetelnie przygotowana książka.

Zmiany towarzyszą nam każdego dnia. Karolina Korwin Piotrowska spojrzała na przemiany ustrojowe, społeczno – gospodarze czy kulturalne na przełomie 25 lat. Nie boi się otwarcie mówić o showbiznesie i właściwie ze szczerości i ciętego języka jest znana. Swoją sentymentalną podróż podkreśliła zamieszczeniem wycinków z gazet czy ich okładek. Wszystko co uznała za istotne ujęła w Ćwiartce. Książka idealnie sprawdzi się jako prezent dla rodziców czy dziadków, którzy ten okres pamiętają, sprawi, że przywołane zostaną miłe wspomnienia. I choć objętościowo książkę możemy zaliczyć do tzw. cegieł tak naprawdę w naszej historii jest to tylko mała cegiełka. Niezwykła, intrygująca, dopracowana i rzetelna – Ćwiartka raz. Mam nadzieję, że kiedy będę miała 50 lat ktoś się pokusi o wydanie podobnej pozycji, która niczym wehikuł czasu przeniesie mnie w czasie i pozwoli na nowo przeżyć kolejne 25 lat.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE