Strona główna Książki Biografie, wspomnienia Katarzyna Droga. Wojna, miłość i medycyna, Doktor Irka (2020)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Katarzyna Droga. Wojna, miłość i medycyna, Doktor Irka (2020)

Jednym z moich ulubionych filmów jest Jutro pójdziemy do kina, w którym młodzi ludzie po maturze zostają boleśnie zderzeni z rzeczywistością wojenną. W przypadku książki Doktor Irka sytuacja jest podobna, z tym, że im przyjdzie brać udział w Powstaniu Warszawskim.

Katarzyna Droga na bazie pamiętników prowadzonych przez Irenę Ćwiertnię oraz rozmów z jej synem Ryszardem i innych dostępnych materiałów źródłowych stworzyła powieść o miłości, utracie, walce i zaangażowaniu.

Irka Ćwiertnia jest młodą kobietą, która wraz z innymi zaczyna potajemne studia medycyny, gdzie oficjalnie uczą się jak zostać sanitariuszami. Na studiach poznaje Jerzego, Halszkę, Witka i kilka innych osób, z którymi się zaprzyjaźnia. Razem w tajemnicy i ukryciu przed Niemcami uczą się do egzaminów, część z nich udziela się w ruchu konspiracyjnym, a ostatecznie każde z nich musi zmierzyć się z koszmarem walki o Warszawę. Katarzyna Droga opowiada o losach powstańców, którzy zaciekle walczyli o Warszawę, a równocześnie pokazuje, że byli to zwyczajni młodzi ludzie, którzy chcieli się uczyć, bawić, kochać i zakładać rodziny.

Doktor Irka to nie tylko opowieść o walce i heroizmie, ale też o miłości, oddaniu, stracie i tęsknocie. O kruchości życia, traumie wojennych doświadczeń i próbie odbudowania tego co utracone. To jedna z tych książek, od której trudno jest się oderwać. Autorka potrafi oddać emocje, jakie towarzyszyły powstańcom, tym samym czytelnik bardzo przeżywa dziejące się tam wydarzenia.

Doktor Irka to przejmująca opowieść o tym, że życie bywa trudne i nieprzewidywalne. O tym, że czasem wydaje się nam, że mamy cały świat przed sobą, jednak życie potrafi nas niemiło zaskoczyć. I wreszcie historia Irki to obraz walki, nie tylko o Warszawę, ale także o miłość, własną przyszłość i marzenia. Polecam!

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.