Strona głównaKsiążkiKatarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński, Rozmowy o przyszłości. W którą stronę...

Ostatnio opublikowane

Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński, Rozmowy o przyszłości. W którą stronę zmierzamy (2020)

Lubię książki, które mnie czegoś uczą, pokazują inną perspektywę na moje myślenie i stawiają wiele pytań. Właśnie taką książką jest pozycja Rozmowy o przyszłości. W którą stronę zmierzamy.

Katarzyna Janowska jest dziennikarką telewizyjną, radiową oraz prasową, Grzegorz Jankowicz to filozof literatury, eseista oraz dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Z kolei Michał Sowiński to krytyk literacki i stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. To właśnie oni przepytują Olgę Tokarczuk, prof. Jerzego Hausnera, Martina Capparrosa, Macieja Zarembę Bielawskiego, dr Aleksandrę Kardaś, Jacka Dukaja i wiele innych osób, by spróbować znaleźć odpowiedzi na nurtujące współczesny świat pytania. Rozmowy dotyczą nieśmiertelności, głównych zagrożeń kulturowych, cywilizacyjnych, gospodarczych, czy klimatycznych jakie mogą nas dosięgnąć, rozwoju społeczno-ekonomicznego i jego skutków, zdrowia, substytutów człowieka i wielu innych niezwykle ciekawych kwestii.

Poza rozmowami, które są bardzo mądre i ciekawe książka ta zawiera omówienia z literatury oraz opisy najważniejszych idei i myśli futurologicznych. Po przeczytaniu rozmów i omówień mam gotową listę książek, po które chcę sięgnąć. Wśród nich są książki Margaret Atwood, Martina Caparrósa czy Harariego. Bo to właśnie te osoby w sowich książkach mają wizje świata, jaki możemy zastać za kilkadziesiąt lat bądź celnie analizują współczesne bolączki.

Rozmowy o przyszłości. W którą stronę zmierzamy to nie jest poradnik, który pokaże nam jak mamy żyć. To pozycja pozwalająca dostrzec najważniejsze problemy, i która stawia przed czytelnikiem wiele pytań. Wyniosłam z niej wiele cennych uwag, obserwacji i wiedzy, z którą normalnie się nie stykam. Czy kiedyś będziemy nieśmiertelni? Czy zastąpi nas sztuczna inteligencja? Czy za kilkanaście lat ponad połowa populacji zostanie bez pracy? I co z tym DNA, uda się wpłynąć na choroby genetyczne? Dlaczego, mimo tego że produkujemy więcej jedzenia niż jesteśmy w stanie skonsumować na świcie, nadal istniej głód na tak dużą skalę? To tylko nieliczne pytania, na które rozmówcy starają się znaleźć odpowiedź.

Swoją drogą dzisiaj przeprowadziłam swoją pierwszą rozmową ze sztuczną inteligencją, w momencie zgłaszania usterki u mojego dostawcy internetu. Ciekawe doświadczenie, pytanie tylko czy tak zaraz będzie funkcjonować świat?

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane