Krzysztof Beśka – Cień na piasku (2017)

Macie ochotę na fabularną jazdę bez trzymanki? Sięgnijcie po Cień na piasku autorstwa Krzysztofa Beśki.

Cień na piasku to propozycja głównie dla tych, którzy lubią, gdy w książce dużo się dzieje i zwroty akcji następują jeden po drugim. Głównym bohaterem jest mężczyzna, którego poznajemy w momencie opuszczania przez niego murów więzienia. Nie wiemy o nim praktycznie nic, co więcej on sam nic o sobie nie wie, gdyż stracił pamięć. Co krok trochę nieświadomie pakuje się w kłopoty, a ludzie, którzy próbują mu pomóc czasem okazują się wilkami w owczej skórze. Nowy, jak wszyscy na niego mówią, próbuje zdefiniować siebie i odkryć swoją przeszłość. To dosyć bolesne i trudne doświadczenie, gdyż jego historia zadziwia i szokuje. Odwiedza różne miejsca, poznaje różnych ludzi i powoli odkrywa siebie na nowo. Nie są to jednak dobrze wspomnienia. Nowy ma za sobą wiele doświadczeń, które zmieniły na zawsze jego życie i przez które znalazł się w takim a nie innym miejscu. Nie chcę Wam zbyt wiele zdradzać, bo każde wydarzenie ma znaczenie dla tej historii, co tylko pokazuje, że jest ona przemyślana i misternie utkana.

Cień na piasku to historia specyficzna pokazująca, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu nasza tożsamość i przeszłość. Główny bohater dotknięty amnezją nie potrafi odnaleźć swojego miejsca i zrozumieć tego, co się wydarzyło. Sprawia to, że się miota i pakuje w kłopoty. Historia, którą przedstawia autor to połączenie powieści sensacyjnej z elementami powieści psychologicznej. Nie brakuje w niej zwrotów akcji, zaskoczeń i wydarzeń czasem przerysowanych, jednak spajających opowieść w jedną całość.

Krzysztof Beśka zaryzykował tworząc taką a nie inną fabułę. To historia, która dotyka wrażliwych tematów społeczno-gospodarczych i pokazuje, że czasami nie wszystko jest czarno-białe. To jedna z tych książek, przy których przecieramy oczy ze zdumienia śledząc losy głównego bohatera i tak naprawdę nie wiemy czego się spodziewać, a samo zakończenie jest zupełnie nieprzewidywalne. Serio. Jeśli szukacie propozycji na jesienne wieczory, która przyniesie dreszczyk emocji sięgnijcie po Cień na piasku. Warto zwrócić też uwagę, że autor nieco w krzywym zwierciadle pokazuje rzeczywistość. Ciekawa i intrygująca.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE