Łukasz Walewski – Przywitaj się z królową (2015)

Wydawać by się mogło, że spotkania przywódców państw nie wymagają zbyt wiele wysiłku. Po lekturze książki Przywitaj się z królową autorstwa Łukasza Walewskiego spojrzymy na to nieco inaczej. Czasami to ogromne przedsięwzięcia logistyczne, które w dodatku rządzą się swoimi prawami zgodnie z protokołem dyplomatycznym.

Przywitaj się z królową

Na początku warto zwrócić uwagę na wydanie książki. Wydawnictwo Sine Qua Non po raz kolejny udowadnia z jak wielką starannością podchodzi do wydawania swoich książek. Twarda oprawa, wyróżniający się tytuł, mnóstwo fotografii stanowią o wartości wizualnej książki. Również jeśli chodzi o treść książka jest niezwykle ciekawa i intrygująca a przy tym dostarcza nam wielu informacji. Autor dołożył starań, by dać nam materiał kompletny i dopracowany. Jestem przekonana, że książka idealnie sprawdzi się jako prezent zwłaszcza dla osób interesujących się polityką. Dlaczego jeden z prezydentów USA zaprosił na oficjalne przyjęcie prostytutki? Kto zjadł wielbłąda sprezentowanego prezydentowi Francji? To tylko niektóre rzeczy, o których dowiecie się podczas lektury książki.

Przywitaj się z królową to swego rodzaju kompendium wiedzy dotyczące różnego rodzaju spotkań najważniejszych osobistości w państwie, które powstało na bazie opisywania wszelkiego rodzaju  faux pas. Autor rozpoczyna od krótkiego wstępu, by następnie bardzo szczegółowo umówić nam wszystkie zasady związane z organizowaniem przyjęć. Zapoznać się możemy z tym jak powinien wyglądać stosowny ubiór, jakie są typy wizyt i sposoby ich organizowania, jak powinno się witać gości, jakie prezenty wręczyć czy co powiedzieć podczas toastu. To tylko namiastka tego o czym opowiada Łukasz Walewski w swojej książce.

W trakcie oficjalnego spotkania należy się zachowywać swobodnie, ale nie nonszalancko. Trzeba pamiętać, że zachowanie warto dostosować do relacji łączącej nas z partnerem, Jeśli to pierwsza wizyta, nie próbujmy na siłę udawać bliskiej przyjaźni. Jeśli partner jest nam dobrze znany i jesteśmy w zażyłych relacjach, nie warto ich ochładzać, zachowując niepotrzebny dystans

Przywitaj się z królową oprócz informacji zawiera również sporą dawkę humoru. Autor pokusił się o zebranie największych gaf, wpadek i faux pas przywódców państw co w rezultacie skutkuje sporą dawką uśmiechu podczas lektury. Z drugiej strony pokazuje, że politycy są zwyczajnymi ludźmi tak jak my i popełniają błędy. Jedni potrafią wyjść z twarzą ze swoich wpadek, inni pogrążają się jeszcze bardziej.

Przywitaj się z królową to pozycja wartościowa, która pokazuje nam jak ciężkie zadanie stoi przed organizatorami wszelkiego rodzaju przyjęć, w których uczestniczą najważniejsze osobistości państw. Podczas omawiania każdego z rozdziałów autor powołuje się na cztery książki poświęcone dyplomacji tj. Historię dyplomacji polskiej Zbigniewa Wójcika, Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał, etykieta  Tomasza Orłowskiego, Historię dyplomacji polskiej Henryka Wisnera i Protokół dyplomatyczny i dobre obyczaje Cezarego Ikanowicza i Jana Wojciecha Piekarskiego a także jedną pozycję, która dotyczy komizmu Gafy – komizm mimowolny autorstwa Stefana Garczyńskiego. Ponadto po każdym rozdziale umieścił obszerne przypisy, w których znajdziemy, oprócz wyżej wymienionych książek, odwołania do informacji prasowych, z których autor korzystał.

Niewątpliwie książka Przywitaj się z królową jest pozycją ciekawą i wartą uwagi. To swego rodzaju protokół „w pigułce”, który powstał na bazie omówienia słynnych wpadek i nietaktów. Ironicznie, z poczuciem humoru oraz dystansem do świata polityki. Mini przewodnik po zasadach savoir-vivre, które możemy wykorzystać we własnym życiu, nie tylko gdy odwiedzi nas królowa.

Książkę możecie kupić na stronie labotiga.pl

Poprzedni artykułWyzwanie czytelnicze u Marty
Następny artykułPo okładkach #6

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE