Strona główna Książki Maria Paszyńska - Gonitwa chmur (2016)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Maria Paszyńska – Gonitwa chmur (2016)

Maria Paszyńska po raz kolejny zabiera nas do Warszawy z początków XX wieku. Autorka snuje swoją opowieść umiejętnie wciągając czytelnika w dawny klimat. 

Losy Jana, Tadeusza i Andrzeja trójki braci oraz Berka i Wojtka ich przyjaciół poznaliśmy w Warszawskim niebotyku. Tam młodzieńcy wkraczali w dorosłe życie i musieli mierzyć się z wyzwaniami jakie stawiał przed nimi świat. To właśnie tam obserwowaliśmy ich pierwsze zauroczenia, miłosne rozczarowania a nawet utratę miłości i sensu życia. Warszawski niebotyk skradł moje serce, z tym większym zainteresowaniem sięgnęłam po Gonitwę Chmur.

Gonitwa chmur odnosi się do dalszych losów wspomnianych wyżej mężczyzn. Jesteśmy świadkami ich wyborów. Jan, który próbuje poukładać swoje życie po utracie miłości, Berek zmagający się z problemami wynikającymi z pochodzenia, Tadeusz bawidamek, który przygotowuje się do występu na olimpiadzie, Andrzej zmagający się z brakiem weny podczas przygotowań do wystawy Warszawa przyszłości i Wojtek, który jest szczęśliwy w małżeństwie z Klarą, jednak los ich nie oszczędza. Historie każdego z bohaterów splatają się ze sobą tworząc spójną całość. Maria Paszyńska po raz kolejny świetnie odzwierciedliła ich sylwetki. Pojawia się też wiele postaci drugoplanowych, które uzupełniają fabułę. Z zaciekawieniem śledziłam flirt Poli i Michała, który z czasem przeradzał się w uczucie. Oczywiście autorka nie oszczędza swoich bohaterów, który już w dorosłym życiu zmagają się z wieloma przeciwnościami. Cóż… Życie własnie takie jest słodko-gorzkie, nie tylko biało albo czarne, ale z domieszką wielu odcieni szarości.

Moim zdaniem Maria Paszyńska poradziła sobie równie dobrze z kontynuacją Warszawskiego niebotyku. Po raz kolejny autorka skupiła się na detalach, w związku z czym w Gonitwie chmur znajdziemy sporo opisów zarówno miejsc, postaci jak i towarzyszących im emocji. I ten klimat przedwojennej Warszawy. Świetnie oddane życie bohaterów na tle niepokojących wydarzeń z III Rzeszy. Warszawa tętniąca życiem i pełna wiary w przyszłość. Paszyńska zabiera nas w sentymentalną podróż pobudzając naszą wyobraźnię. Liczę, że to jeszcze nie koniec historii braci Zasławskich i ich przyjaciół.

gonitwa

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

Górski październik – propozycje książek

Przy okazji Festiwalu górskiego Adrenalinium w Żywcu, postanowiłam zrobić górski październik. Poniżej lista książek, które można w tym czasie wybrać.

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Filmy górskie, co oglądać?

Znalazłam dla Was kilkanaście filmów związanych bezpośrednio lub pośrednio z tematyką górską. Sama mam kilka zaległości, więc mam nadzieję, że uda się...

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....