Maria Paszyńska, Owoc granatu (t. 1-4)

Po tę serię sięgnęłam z polecenia szefowej i jak dobrze zrobiłam! To niezwykła opowieść o wojnie i jej skutkach, o sile rodziny, ale też o miłości, tajemnicach i decyzjach, które raz podjęte rzutują na całe nasze życie.

Na serię owocu granatu składają się 4 tomy. Maria Paszyńska opowiada historię dwóch sióstr bliźniaczek, Elżbiety zwanej Halszką oraz Stefanii, a także ich rodziny. Dziewczyny mają po 15 lat, gdy do ich domu wpadają oficerowie Armii Czerwonej. Wraz z matką i młodszym bratem zostają zesłane do obozu i tam zaczyna się walka o przetrwanie. Jako, że chce Wam opowiedzieć o całej serii nie jestem w stanie tego zrobić nie zdradzając zbyt wiele, a tym samym nie chciałabym zabrać Wam możliwości odkrywania tej historii. A uwierzcie mi każdy kolejny tom przynosi wiele wydarzeń, emocji i zachwytów nad tym, jak tworzy swoje opowieści autorka. Paszyńska ma niezwykły dar opowiadania. Snuje swoje historie, pozwala czytelnikowi wejść w świat bohaterów.

Owoc granatu to przejmująca opowieść o walce o przetrwanie, traumatycznych doświadczeniach wojennych, które na zawsze zmieniają życie i odciskają na nim piętno. Ale z drugiej strony to historia pokazująca siłę miłości, czasem jej destrukcyjne działanie. Historia sióstr pokazuje, że każdy ma na swoim sumieniu większe lub mniejsze przewinienia i nikt nie jest bez winy, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej. To także opowieść odzwierciedlająca to jak łatwo jest nam oceniać innych często sugerując się powierzchownymi informacjami. Maria Paszyńska potrafi pięknie i zajmująco pisać pokazując brutalność wojny i jej skutki w dalszym życiu. Owoc granatu stanowi także lekcję historii o Iranie, który odkryłam podczas lektury. Sporo miejsca autorka poświęciła sytuacji polityczno-ekonomicznej, ale też pokazała panujące tam zwyczaje i przywiązanie do tradycji. Naprawdę polecam tę serię!

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE