Mariusz Sepioło – Himalaistki (2017)

Himalaistki autorstwa to opowieść o waleczności, samozaparciu, ambicji i walce z przeciwnościami. To historie kilkunastu kobiet, dla których góry stanowiły sens życia.

W książce znajdziemy historię wielkich kobiet w historii polskiego himalaizmu takich jak Wanda Rutkiewicz, Anna Czerwińska, Aleksandra Dzik czy Kinga Baranowska. Kobiet, których nie ma już z a nami, ale także tych, które ciągle żyją i nadal zdobywają szczyty i pokonują własne ograniczenie. Stąd książka została podzielona na dwie części: wczoraj i dziś. Co ciekawe Himalaistki to opowieść o 14 wybitnych kobietach, dokładnie tylu, ile jest szczytów tworzących Koronę Himalajów. To bardzo ciekawe podejście do tematu, jednak również nieco ryzykowne, gdyż wokół wybitnych i uznanych kobiet znalazły się również te, które jeszcze nie mają zbyt wielu osiągnięć. Stąd historie postaci są nierówne zarówno patrząc na poświęcone im miejsce, jak i wartość merytoryczną. Niemniej to niezwykle ciekawy zbiór pokazujący znaczenie Polek w rozwoju himalaizmu. Większość z nich stanowi świetny punkt wyjścia dla całościowych biografii himalaistek.

Wspomniane historie zostały opracowane na bazie rozmów z bliskimi kobiet, z nimi samymi oraz na podstawie dostępnych materiałów źródłowych. Bibliografia jest bardzo bogata i można w niej znaleźć wiele ciekawych pozycji książkowych, czy filmowych. Na jej podstawie stworzyłam listę książek, które chcę przeczytać i filmów, które muszę zobaczyć. Himalaistki to opowieść o sile charakteru, determinacji, pokonywaniu trudności i o ambicji. To także historie, które pokazują, że góry za każdym razem uczą pokory i potrafią być szalenie niebezpieczne. Każda z kobiet miała lub nadal ma inne podejście i cele związane z górami, każda patrzy na nie inaczej, inaczej podchodzi do swoich wypraw. Autorowi udało się zawrzeć w swojej książce kwintesencję himalaizmu, tym samym zaszczepiając w czytelniku ciekawość w tej kwestii. To świetna propozycja dla miłośników gór, ale także dla osób, które interesują się himalaizmem i rolą kobiet i ich postrzeganiem w górach.

 

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE