Marshall Goldsmith, Mark Reiter – Wyzwalacze (2016)

Dlaczego nie stajemy się osobami, jakimi chcielibyśmy być? Dlaczego nie robimy tego, co wiemy, że powinniśmy robić lub co sobie zaplanowaliśmy? W Wyzwalaczach znajdziemy odpowiedzi między innymi na te pytania.

Każdy z nas czasami pragnie zmian w swoim życiu, potrzebujemy więcej czasu, chcemy być bardziej zorganizowani. Wymaga to od nas wysiłku i zaangażowania, jednak świadome dążenie do zmian pomaga nam zrealizować zamierzone cele. Wyzwalacze pokazują na czym powinniśmy się skupić, a czego unikać.

Dorosły człowiek ma trudniej niż dziecko. Ciężko jest w nim dokonać zmian, wprowadzić nowe nawyki, nauczyć się czegoś nowego. W dodatku z dnia na dzień znajdujemy lepsze wymówki, by nie pracować nad sobą i by nie dążyć do zmiany. Nie od dzisiaj wiadomo, że człowiek jest istotą sprzeczną. Z jednej strony usilnie chce coś zmienić, z drugiej nie robi nic w tym kierunku poza znajdywaniem nowych wymówek. Po pierwsze musimy sobie uświadomić, że kluczowy wpływ na nasze zachowanie ma środowisko, w którym żyjemy. To właśnie ono determinuje większość podejmowanych przez nas decyzji. Przez cały czas wysyła nam ono informacje zwrotne, których często nie odbieramy lub celowo nie chcemy odbierać. Musimy być dobrze skoncentrowani i uważni, by wychwycić wszystkie ukryte wyzwalacze, które stymulują nasze działania.

Właśnie na nich skupili się autorzy książki. Omówili główne problemy, jakie napotykamy podczas chęci zmian oraz na przykładach pokazali na co zwracać uwagę. Książka pełna jest historii z życia znajomych, jak również ze spotkań jakie autor przeprowadza podczas swoich szkoleń. Tym samym nie są to przykłady wyssane z palca a poparte wieloletnią praktyką i doświadczeniem. Książka napisana jest lekkim językiem z wyczuwalnym poczuciem humoru stąd przyswaja się ją niezwykle szybko. Nie znaczy to jednak, że problem zmiany przerobimy i odhaczymy na naszej liście. W Wyzwalaczach znajdziemy szereg zadań, którym powinniśmy poświęcić nieco czasu i zastanowić się nad nimi, gdyż w efekcie znajdziemy odpowiedzi na istotne pytania onośnie naszego życia i tego, co nam w nim przeszkadza realizować założone cele. Niesamowicie spodobała mi się reguła CMOWT, w której musimy zadać sobie ważne pytanie: Czy mam ochotę – właśnie teraz – dać z siebie tyle, ile będzie trzeba, żeby doprowadzić do pozytywnej zmiany w tej kwestii? Pozawala nam ono zastanowić się zanim w pełni w coś się zaangażujemy.

Książka idealnie nadaje się dla osób, które tkwią w jednym punkcie i nie wiedzą od czego zacząć zmiany. Krok po kroku przepracuje swoje problemy a dzięki proponowanym technikom odkryje większość negatywnych czynników, które nie pozwalają mu się zmienić. Cytując słowa Jima Lawrence: Marshall pokazuje, jak zidentyfikować i usunąć blokady na drodze do osobistego rozwoju. Kluczem jest jednak działanie, a nie planowanie. Więc kup książkę i zacznij działać!

wyzwalacze

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE