Strona główna Książki Biografie, wspomnienia Michael Herr - Depesze (2016)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Michael Herr – Depesze (2016)

Przyznaję, że tę książkę czytałam bardzo długo. Z drugiej strony długo też o niej nie zapomnę. Chociaż jest niełatwa warto poświęcić jej swój czas i uwagę.

Wojna. Słowo, które od razu kojarzy nam się z czymś okrutnym i złym. Na wojnie giną ludzie czasami niewinni, kobiety i dzieci. Wojna to nie tylko żołnierze, ale też korespondenci wojenni, fotografowie i reporterzy, którzy chcą być maksymalnie blisko, często narażając swoje życie i zdrowie. Depesze to relacja jednego z nich. Nieco chaotyczny w swej konstrukcji zapis wojny w Wietnamie. Brudny, bezkompromisowy język, zaburzona narracja i wdzierający się chaos sprawia, że ten reportaż wojenny można współodczuwać z autorem. Co ciekawe wojna tutaj ma wiele oblicz, często bardzo różniących się od siebie. Jest postrzegana jako zło, ale też w pewien sposób działa jak narkotyk. Wciąga i wyniszcza. Obcowanie ramię w ramię ze śmiercią niesie lęk, a z drugiej strony adrenalinę, od której ciężko się uwolnić. Korespondenci wojenni, w przeciwieństwie do innych uczestników wojny, często mają wybór, czy brać w niej udział. Herr pokazuje, że czasami głód emocji związanych z wojennymi wydarzeniami jest silniejszy i sprawia, że decydują się na nowo powracać do zagrożonych miejsc, by bezpośrednio stamtąd zdawać relacje. Z drugiej strony Depesze to obraz osób skrzywdzonych przez konflikty. Każdy dzień na terenach dotkniętych wojną, każde zagrożenie sprawia, że człowiek się zmienia. Z wojny nikt nie wraca taki sam.

Człowiek zaczyna kochać własne życie, kochać i szanować sam fakt jego istnienia, chociaż często zachowywał się nieostrożnie, jak lunatyk. „Dobrzy” byli ci, co umieli utrzymać się przy życiu, czasami zależało to tylko od tego, czy się w danym momencie dostatecznie przejmujesz.

Depesze to książka niełatwa. Uznawana za arcydzieło reportażu wojennego. Wymaga sporo czasu zwłaszcza przez formę narracji, która jest niejednorodna. O ile nie są to tradycyjne depesze wysyłane z wojny, to wspomnienia Herra przypominają krótkie i zwięzłe zapiski obrazujące całą brutalność i absurd wojenny. Warto także zwrócić uwagę na przepiękne wydanie Depesz. Wydawnictwo Karakter pokazało w tym temacie pełną klasę.

Recenzja powstała w ramach współpracy z księgarnią nieprzeczytane.pl

https://www.nieprzeczytane.pl/Depesze,product986639.html

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.