Strona głównaOkazjeNajlepsze książki pod choinkę

Ostatnio opublikowane

Najlepsze książki pod choinkę

W końcu nastał grudzień i chociaż pogoda za oknem na to nie wskazuje już za kilkanaście dni będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia. Powoli każdy rozgląda się za prezentami, a wiadomo, że dla książkoholików najlepszym prezentem będą oczywiście książki. Mam dla Was kilka propozycji, na które warto zwrócić uwagę.

Prezenty książkowe na ostatnią chwilę – tanie, szybkie i przyjemne

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszym prezentem dla lubiących czytać są książki. Żeby ułatwić Wam wybór razem z księgarnią internetową Merlin przygotowałam wybór najlepszych, moim zdaniem, książek, które idealnie pasują na świąteczny prezent. Dodatkowo podzieliłam je na 6 grup i dodałam opisy, abyście wiedzieli o czym są polecane książki. Większość z nich czytałam, dlatego klikając w tytuł przeniesiecie się na stronę Księgarni, a poniżej każdej klikając w link możecie przeczytać też recenzję. Mam nadzieję, że uda Wam się coś znaleźć dla swoich najbliższych. Dodatkowo robiąc zakupy w tej księgarni otrzymacie:

– od 27 listopada do 19 grudnia bezpłatna dostawa każdego zamówienia do kiosku Ruchu,
– rabat 15 zł na zamówienia powyżej 49 zł przy płatności masterpass.

Tyle tytułem wstępu. Teraz zobaczcie jakie tytuły wybrałam i przyznam, że są to książki, z których na pewno bym się ucieszyła.

Dla lubiących biografie

Biografia nigdy nie była gatunkiem, po który sięgałam. Od pewnego czasu się to zmieniło i chętnie czytam o innych, inspirujących osobach. W tym roku wrażenie na mnie zrobiły 2 książki.

Wacław Krupiński , Kamil Bałuk – Wodecki. Tak mi wyszło

Tak mi wyszło to opowieść o wielkim człowieku, który całe życie ciężko pracował, aby zaistnieć w świcie muzyki. Wodecki w opowieści Bałuka i W jaki się jako dobry, ciepły i skromny facet, jednak świadomy swojej wartości. To biografia, po którą powinni sięgnąć nie tylko fani artyści, ale wszyscy, którzy lubią poznawać inspirujące osoby. Całość dopełnia piękne wydanie. Biografię można kupić w miękkiej lub twardej oprawie. Poza treścią, którą dosłownie się pochłania, znajdziemy w niej także mnóstwo zdjęć z różnego okresu życia Wodeckiego. Są to zdjęcia zarówno dotyczące jego życia prywatnego, jak artystycznego. Tak mi wyszło potrafi wzruszyć, jak i rozbawić. Wodecki był świetnym rozmówcą, który miał dystans do siebie, dzięki czemu czuć, że podczas tych rozmów panowała swobodna atmosfera (recenzja)

James R. Hansen, Pierwszy Człowiek Historia Neila Armstronga

Pierwszy człowiek to opowieść o przekraczaniu ludzkich granic, o sile, pasji i nauce. o tym, że na sukces jednego człowieka czasem składa się praca setek innych. To także historia o tym jak światowy sukces wpływa na człowieka. Z opowieści o Armstrongu wyłania się jego obraz jako człowieka skupionego, pracowitego i skromnego. autor bardzo szczegółowo omówił jego życie i dokonania. Zebrał fakty i przedstawił je w sposób przystępny dla przeciętnego czytelnika. Pierwszy człowiek. Historia Neila Armstronga to jedna z tych książek, które ciężko odłożyć nim nie dotrzemy do końca. Fascynująca opowieść o podbojach Księżyca, które stały się inspiracją dla późniejszych pokoleń. (recenzja)

Dla miłośników gotowania

Nie jest tajemnicą, że nie jestem wielką fanką gotowania, jednak ta książka zbiera tak wiele dobrych recenzji, że nabrałam ochoty na małe kuchenne eksperymenty. W dodatku to eleganckie wydanie, które jako prezent sprawdzi się idealnie.

Marta Dymek, Jadłonomia. Kuchnia roślinna. 100 przepisów nie tylko dla wegan.Wyd. 2

Jadłonomia to jedna z lepiej zapowiadających się książek z przepisami. Jej autorką jest Marta Dymek, która na swoim blogu publikuje autorskie przepisy na dania kuchni wegańskiej. Jeśli macie w swojej rodzinie lub wśród bliskich znajomych wegan myślę, że to będzie świetny prezent.

Dla szukających pięknych powieści

To są 3 powieści, które w tym roku zrobiły na mnie największe wrażenie i polecam je każdemu. Pekinie napisane, ujmujące, zmuszające do refleksji. Wymagające uwagi, ale wartościowe i takie, do których ma się ochotę wrócić.

Pascal Marcier, Nocny pociąg do Lizbony

Nocny pociąg do Lizbony to niezwykła opowieść o poszukiwaniu sensu życia, stawianiu sobie fundamentalnych pytań, o samotności, sile uczuć i samotności. Napisana pięknym i soczystym, a także barwnym językiem. Nie jest to lekka lektura, jednak na pewno warta każdej minuty. Wyjątkowa podróż, które może nas definiować, pozwala na inne spojrzenie, czasem bardziej filozoficzne, na życie i wszystkie jego bolączki. W swojej książce autor pokazuje fascynację ludzkiej egzystencji, językiem i myśleniem. (recenzja)

Afonso Cruz, Dokąd odchodzą parasolki

Afonso Cruz opowiada o życiu zgodnie z tradycją i wiarą w jakiej się rodzimy i zostajemy wychowaniu, pokazuje silną przynależność do danej grupy oraz to jak ważne jest to, aby każdy znał swoją tożsamość i potrafił ją zdefiniować. Postać żony Fazala, dosyć tragiczna, jest odzwierciedleniem walki o godność, prawo do stanowienia o sobie, ale też skutkach jakie są z tym związane. Odłączenie się od grupy i społeczności często skutkuje wyobcowaniem i zepchnięciem na margines społeczny. Historie zawarte w tej książce pokazują nadal aktualne problemy, z którymi boryka się wiele kobiet współczesnego świata. Kobiety te nie mogą o sobie decydować, są nieustannie kontrolowane i zależne od mężczyzn. To brutalny obraz świata. Z drugiej strony Dokąd odchodzą parasolki to opowieść o poszukiwaniu sensu życia, miłości. To obraz straty i próby pogodzenia się z odejściem najbliższych i wypełnienia po nich pustki. To kontemplacja świata, który jest równowagą absurdalnie/moralnie/estetycznie niezrównoważoną. (recenzja)

Roy Jacobsen, Niewidzialni

Niewidzialni to opowieść o miłości do rodziny, przywiązaniu do ziemi, poświęceniu. O tym, że pochodzenie i tożsamość potrafią być głęboko zakorzenione i często determinują nasze wybory. Sposób w jaki autor pisze o losach swoich bohaterów często wywołuje ciarki. To wyalienowane, nieco klaustrofobiczne miejsce, w którym toczy się na pozór proste życie oparte na rutynowych czynnościach. Jednak ta iluzoryczna prostota jest przerywana bolesnymi wydarzeniami, które mocno zaskakują i szokują czytelnika. To ukłon w stronę natury, ale też człowieka, który próbuje z nią współegzystować. (recenzja)

Dla czytających polską literaturę

Jak wiecie czytam bardzo dużo polskiej literatury. Wybrałam powieści bardzo intensywne, wywołujące emocje i dobrze napisane. Na takie elementy sama zwracam uwagę a lektura tych książek, mimo czasem trudnej tematyki, jest bardzo wartościowa.

Magdalena Knedler, Twarz Grety di Biase

Magdalena Knedler kolejny raz uwodzi czytelnika swoją historią. Zabiera go w świat sztuki i pokazuje, że czasami przypadkowa wymiana poglądów może przerodzić się w głęboką relację. Twarz Grety di Biase to przesiąknięta emocjami opowieść o dwójce zagubionych osób, których połączyła pasja i miłość do malarstwa. Sensualna i poruszająca, a przy tym nieoczywista i nieprzewidywalna historia, którą warto poznać! (recenzja)

Jakub Żulczyk, Wzgórze psów

Wzgórze psów Jakuba Żulczyka to bardzo mocna i dosadna opowieść portretująca polską prowincję. To historia pokazująca wielką tragedię ludzi i próby wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. Ale najbardziej interesująca wydaje się być forma na jaką postawił Żulczyk. Zespolenie przeszłości z teraźniejszością sprawia, że lektura wymaga niezwykłego skupienia, ale naprawdę warto poświęcić jej czas.

Małgorzata Sobieszczańska, Drugi koniec świata

Drugi koniec świata to jedna z tych historii, od których ciężko się oderwać. Pięknie napisana, poruszająca i wywołująca skrajne emocje. Autorka zawarła ogrom tragedii wielu pokoleń w historii jednej rodziny. Rodziny prostej, borykającej się z wieloma trudnościami. Rodziny naznaczonej przez bezwzględność wojny, której piętno odczuwają kolejne pokolenia. Ich losy umiejętnie zostały ze sobą powiązane i przedstawione na tle zmieniającej się, walczącej i umęczonej wojną Polski i Europy. Drugi koniec świata to również opowieść o różnych odcieniach miłości. To historia rodziny, która mierzyła się z przełomami społeczno-gospodarczymi i w której rozgrywały się prywatne dramaty. To wreszcie opowieść o podejmowaniu decyzji i konieczności życia z ich konsekwencjami. To wreszcie swego rodzaju lekcja historii, o której nie powinniśmy zapominać. (recenzja)

Klasyka w ładnym wydaniu

Do literatury zaliczanej do klasyki raczej nikogo nie trzeba namawiać. W dodatku teraz dostępne są wznowienia tych powieści w ładnej szacie graficznej i solidnie wydane. Książki powinny także cieszyć oko także warto kupić takie pozycje, które poza zawartością będą także dobrze prezentować się na półce. Z dostępnych pozycji na rynku wybrałam 3 propozycje.

M. M. Kaye, Dalekie Pawilony

Dalekie Pawilony to napisana z rozmachem wyjątkowa historia małego chłopca, który na naszych oczach staje się mężczyzną. Tytuł jest odniesieniem do nazwy gór w księstwie Gulkot, do których modlił się mały Asiok w chwilach zwątpienia. To właśnie one stały się punktem odniesienia dla małego chłopca, dawały mu wsparcie a ich widok przynosił ukojenie. Stają się one także symbolem wewnętrznego rozdarcia chłopca. Z jednej strony wychowuje go hinduska, z drugiej ma do czynienia z muzułmaninem. Nie potrafi sobie z tym poradzić, dlatego jego wiarą stają się góry. Szuka własnego miejsca i siebie. Historia osadzona w XIX-wiecznych Indiach, która jest niezwykle klimatyczna i napisana w taki sposób, że trudno ją odłożyć. Jeśli istnieją książki nieodkładalne, to Dalekie Pawilony jest jedną z nich. (recenzja)

William Makepeace Thackeray, Targowisko próżności

Zdaję sobie sprawę, że Targowisko próżności, które zalicza się do klasyki literatury angielskiej i uznane zostało jednym z największych jej dzieł XIX wieku tego lektura obowiązkowa. Wiem też, że mimo tego nie jest to książka dla każdego i nie każdy mówiąc potocznie przez nią przebrnie. Mnie jednak urzekła głownie przez świetnie wykreowane postaci i klimat jaki udało się stworzyć autorowi. (recenzja)

Victor Hugo, Nędznicy

Nędznicy, podobnie jak Targowisko próżności, to jedna z tych lektur, które trzeba przeczytać. W tym roku Wydawnictwo MG postanowiło wydać tę powieść w dwóch tomach. To solidne wydanie na pewno ucieszy nie jedno oko.

Prezenty dla najmłodszych

Balchin Lance, Mechanica

Mechanica. Przewodnik dla początkujących, która zabiera nas w podróż w czasie. Do przyszłości. Na samym początku znajdziemy krótką historię, która opisuje jak w ogóle doszło do ich powstania i co się aktualnie dzieje w ich świecie. Później znajdziemy w niej aż 13 niebywałych okazów – futurystycznych, mechanicznych zwierząt przyszłości, w których zachwycają detale ich konstrukcji. Są na tyle precyzyjne, że wyglądają niemalże jak żywe stworzenia. Każde z tych mechanicznych zwierząt zawiera szczegółowy opis, z którego dowiemy się o ich pochodzeniu. Taka podróż ponad 200 lat do przodu to bardzo ciekawe i fascynujące doświadczenie. (recenzja)

Ben Brooks, Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi. 100 historii niezwykłych mężczyzn, którzy podjęli wyzwanie, by zmienić świat

Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi to 100  biografii niezwykłych mężczyzn z całego świata, którzy pochodzą z różnych grup społecznych. ich postępowanie wpłynęło na zmiany w świecie. Są to więc postaci, które inspirują, dodają wiary w siebie i sprawiają, że każdy mały czytelnik zrozumie, że może w przyszłości osiągnąć wszystko. To przykłady pokazujące, że w życiu można wiele osiągnąć, jeśli się chce.

Nowe przygody Kubusia Puchatka

Oficjalna kontynuacja klasycznych opowiadań A.A. Milne’a została stworzona przez uznanych pisarzy dziecięcych, a mianowicie swoje opowieści napisali Paul Bright, Brian Sibley, Jeanne Willis i Kate Saunders. Zostały one wzbogacone ilustracjami wykonanymi przez Marka Burgesa. Pomysł na Nowe przygody Kubusia Puchatka opiera się na czterech porach roku. Każdy z autorów napisał opowiadanie przypadające na daną porę roku. Tym samym odwiedzamy Stumilowy Las obserwując jego przeobrażenia pod wpływem zmian pór roku. (recenzja)

Znaleźliście coś co mogłoby spodobać się Waszym bliskim? A może znaleźliście coś dla siebie? Koniecznie dajce znać 😉

Wpis powstał w ramach współpracy z księgarnią internetową Merlin.

 

 

 

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane