Nieoczywiste książki na Dzień Matki

Lubię robić prezenty, zwłaszcza takie, które są nietypowe i niekoniecznie można je powiązać z daną okazją. Dzień Matki to wyjątkowe święto, kobiet ważnych w naszym życiu, kobiet wyjątkowych i pięknych. Wybrałam dla Was kilka tytułów wartych uwagi, które możecie sprezentować Waszym mamom. 

Dla mam sięgających po tematykę obozową

Tatuażysta z Auschwitz to książka, która zawiera w sobie obraz nieludzkich zachowań. Smutna, porażająca, wzbudzająca wiele refleksji. Miejscami bardzo ciężka, wymagająca złapania oddechu, odłożenia na chwilę.

Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziestosześcioletni mężczyzna. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Naznaczanie ich. Pewnego dnia w kolejce stanęła młoda przerażona dziewczyna – Gita. Lale zakochał się od pierwszego wejrzenia. I obiecał sobie, że bez względu na wszystko uratuje ją. Wykorzystał swoją pozycję nie tylko, by jej pomóc. W obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło: po wyzwoleniu odnaleźli się, pobrali i spędzili razem resztę życia. Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci Gity. To łamiąca serce, a jednocześnie pełna otuchy opowieść. Opowieść, która daje siłę nawet w najmroczniejszych czasach.

https://www.nieprzeczytane.pl/Tatuazysta-z-Auschwitz,product1047274.html

Dla pasjonatki fotografii

Historia niezwykłej fotografki Vivian Meier, która pozostawiła po sobie dorobek 150 000 fotografii. Tajemnicza, ekscentryczna, niezwykle utalentowana – tak w skrócie można opisać Vivian Maier, jedną z najciekawszych postaci fotografii XX wieku. Jej prace odkryto przez przypadek w 2007 roku, szybko obiegły Internet i od razu stały się sensacją w świecie sztuki. Na co dzień skryta i tajemnicza opiekunka do dzieci, o jej hobby nie wiedzieli nawet najbliżsi… Kim tak naprawdę była Vivian Maier? Dlaczego przez całe życie tworzyła anonimowo? Czy była świadoma swojego niezwykłego talentu?

Odpowiedzi na te pytania stara się udzielić Christina Hesselholdt w beletryzowanej biografii niezwykłej artystki.

https://www.nieprzeczytane.pl/Vivian,product1045446.html

Dla czytającej reportaże

Jak poznać życie codzienne w Państwie Islamskim? Należy sięgnąć po Dwie siostry! Norwesko-somalijskie nastoletnie siostry opuszczają Norwegię i zaczynają nowe życie w…Syrii. Obie wychodzą za bojowników Państwa Islamskiego i przeniosły się do Raqqa. Właśnie tam rodzą dzieci i prowadzą dom. Książka Åsne Seierstad to ich historia, ale opowiedziana w niecodzienny sposób. To relacje osób, które je znają – rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, kolegów z klasy, nauczycieli i przywódców religijnych. Autorka przytacza rozmowy prowadzone przez bohaterki przez Facebooka, Twittera i inne media społecznościowe.

https://www.nieprzeczytane.pl/Dwie-siostry,product1043896.html

Dla lubiącej wielotomowe sagi

W nowym roku rodzina Poldarków z Nampary staje wobec wielu nieoczekiwanych wyzwań. Ross i Demelza dostają niepokojące nowiny. Clowance, która niedawno wróciła do Kornwalii po triumfach w Londynie, przekonuje się, że jej romans ze Stephanem Carringtonem jest nie tylko źródłem szczęścia, lecz również goryczy.

Trwa wojna w Hiszpanii, a sytuacja polityczna Wielkiej Brytanii z każdym dniem jest coraz bardziej niejasna. Poldarkowie i Warlegganowie wkraczają w nową, burzliwą epokę, równie skomplikowaną i zmienną jak kroki tańca młynarza…

https://www.nieprzeczytane.pl/Dziedzictwo-rodu-Poldarkow-Tom-9-Taniec-mlynarza,product1044007.html

Dla mamy aktywnej zawodowo

Trochę z przymrużeniem oka, ale jeśli Wasza mama ma do czynienia z RODO, o którym ostatnio jest głośno to możecie sprezentować jej coś z literatury branżowej.

https://www.nieprzeczytane.pl/RODO-2018-w-firmie-i-ksiegowosci-Zmiany-do-ktorych-trzeba-sie-przygotowac-do-25-maja-2018-r.,product1050786.html

https://www.nieprzeczytane.pl/RODO-w-kadrach,product1047588.html

Wpis powstał we współpracy z księgarnią nieprzeczytane.pl 😉

Kupujecie książki swojej mamie? 😉

 

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE