Strona głównaKsiążkiNina Majewska-Brown - Tajemnica z Auschwitz (2019)

Ostatnio opublikowane

Nina Majewska-Brown – Tajemnica z Auschwitz (2019)

Tajemnica z Auschwitz to oparta na faktach i świadectwach bohaterów powieść. Nie jest to jednak reportaż, niemniej sporo w niej dokumentów i materiałów, z których korzystała autorka.

Tajemnica z Auschwitz to historia Stefanii Budniak, która powstała w oparciu o wspomnienia Ewy, jej córki. W książce padają słowa, że wojny to najgorsze co może być w historii ludzkości i trudno się z nimi nie zgodzić czytając takie książki.

Stefania Budniak trafiła do obozu przez działania swojego męża, a przynajmniej tak zostaje to przedstawione we wspomnieniach jej córki. Nie było to zesłanie związane z pochodzeniem kobiety, a z działalnością męża. Florian Budniak ponad rodzinę stawiał walkę o ojczyznę. Nam, żyjących w bezpiecznych czasach, trudno oceniać jego wybory i postępowania. Niemniej jego postępowanie zostało potępione nawet przez jego rodziców, a córka Ewa nie wybaczyła mu tego aż do śmierci. Po tym, jak Stefania wraz z siostrą i matką została zabrana, jej córki zostały same. Florian, który w tym czasie chował się w specjalnym miejscu po wyjściu Niemców zostawił dziewczynki same i wrócił do lasu, gdzie prowadzone były działania. Ewą i Basią zajęła się sąsiadka a później dziadkowie. Co kierowało Florianem, że podjął taką decyzję? Tego pewnie się nie dowiemy. Florian zmarł w 1993 roku. Za to poznajemy historię jego żony i córek.

Wracając jednak to historii Stefanii to po tym, jak trafiła do obozu musiała zmierzyć się z brutalnymi warunkami, jakie tam panowały i ze strachem o córki, które zostały same. Jej opowieść jest niezwykle przejmująca i niewyobrażalna dla normalnego człowieka, bo trudno jest pojąć jak ludzie mogli zgotować sobie nawzajem piekło na ziemi. W obozie Stefanii pomógł jeden z esesmanów i to właśnie dzięki niemu dostawała od czasu do czasu dodatkowe jedzenie, cieplejsze ubranie, czy lżejszą pracę. Między nimi wywiązało się uczucie, które nie miało szansy przetrwać. Stefania opowiada całą historię swojego pobytu w obozie, aż po moment wyzwolenia i powrót do domu. Autorka co jakiś czas odwołuje się do życia po wojnie i pokazuje jakie piętno te brutalne wydarzenia odcisnęły na Stefanii i jej córkach. Czasem były to małe rzeczy jak fakt, że nigdy nie założyła ubrań w paski, a czasami wspomnienia, które odbierały sen i nie dawały o sobie zapomnieć.

Tajemnica z Auschwitz to poruszająca historia kobiety, która nie znalazła oparcia i poczucia bezpieczeństwa u boku męża i przez to trafiła do obozu. Czy mamy prawo oceniać wybory Floriana? Nie wiem. Ale sami możecie spróbować wyciągnąć wnioski sięgając po tę opowieść. I chociaż tematyka jest niełatwa to zawsze warto ją poruszać i głośno mówić o tych wydarzaniach, tak by pamięć o tych ludziach nigdy nie zaginęła. Bo Tajemnica z Auschwitz to nie tylko obraz brutalności wojny, ale także tego, jak wyglądało życie po powrocie do „normalności”.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane