Strona główna Książki O tygrysie, sztormie i motylach, czyli 3 książki od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

O tygrysie, sztormie i motylach, czyli 3 książki od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ostatnio przeczytałam 2 książki z Serii z żurawiem oraz jedną z serii #nauka i dzisiaj chcę Wam o nich nieco opowiedzieć.

Susanna Tamaro, Tygrysica i akrobata

To niewielkich rozmiarów, bo zaledwie 154 stron opowieść o życiu malej tygrysicy, która musi dorosnąć i stawić czoła dorosłemu życiu. Nie potrafi jednak tego dokonać i mimo starań matki postanawia na kontakt z człowiekiem. Wszystko to doprowadza, że trafia do cyrku i tam zaprzyjaźnia się z akrobatą. To w dużym skrócie. Niemniej Tygrysica i akrobata to filozoficzna baśń. Mnóstwo w niej refleksji, życiowej mądrości, którą ze świata zwierząt można przenieść na nasze, ludzkie życie. W dodatku ujmująca i pięknie napisana. To jedna z tych historii, w której odnajdą się młodsi czytelnicy, jeśli potraktują ją bardziej jaką książkę „przygodową”, ale również dorośli, o ile zechcą zajrzeć do swojego miejsca i poświęcić więcej czasu na zadumę i refleksję. Seria z żurawiem od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego to jedna z lepszych serii. jakiś czas temu pisałam Wam na przykład o Dziewczynie z konbini. Jeśli szukacie nieszablonowych historii, to koniecznie sięgnijcie po tę serię.

Einar Kárason, Sztormowe ptaki

Sztormowe ptaki to kolejna historia, która można przytaczać w jeden wieczór, ale zdecydowanie polecam spędzić z nią więcej czasu. To opowieść o rybakach, którzy nieustannie zmagają się z żywiołem. Gęsta, surowa, bezkompromisowa opowieść o nieprzewidywalności żywiołu, poświęceniu i oddaniu. Książka ta powstała w oparciu o prawdziwe wydarzenia. W 1959 roku kilka islandzkich trawelerów utknęło podczas sztormu na łowisku nieopodal Nowej Funlandii. Załoga Mewy walczyła do samego końca o oclenie ładunku, a potem jak się okazało także siebie. Autor z niezwykłą starannością opisał wielogodzinne zmagania z żywiołem. Dzięki czemu czytelnik z każdą stroną przeżywa opisywane wydarzenia. Polecam!

Josef H. Reichholf, Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach

Ostatnia książka należy do serii #nauka i opowiada o fascynującym życiu motyli. To jedna z tych książek, których nie da się przeczytać za jeden wieczór, które wymagają skupienia i które uczą nas o świecie, ale też w tym wszystkim trochę o nas samych. Poznając świat motyli dochodzimy do smutnych związków związanych z ekologiczną katastrofą. Wystarczyło pół wieku, aby wyginęło 80% motyli, statystyki nie są zbyt optymistyczne. Autor pokazuje nam wpływ człowieka na środowisko, opowiada o prawach rządzących w świeci motyli, o ich różnorodności a wszystko to robi z niezwykłą czułością i dokładnością. Od razu widać, że to prawdziwy pasjonata. Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach to mądra książka, która pokazuje nam świat przyrody, o którym nie myślimy na co dzień. Prawdziwa gratka dla osób lubiących czytać o przyrodzie i tym w jaki sposób jest ona z nami połączona.

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.