Strona głównaKsiążkiO tygrysie, sztormie i motylach, czyli 3 książki od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ostatnio opublikowane

O tygrysie, sztormie i motylach, czyli 3 książki od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ostatnio przeczytałam 2 książki z Serii z żurawiem oraz jedną z serii #nauka i dzisiaj chcę Wam o nich nieco opowiedzieć.

Susanna Tamaro, Tygrysica i akrobata

To niewielkich rozmiarów, bo zaledwie 154 stron opowieść o życiu malej tygrysicy, która musi dorosnąć i stawić czoła dorosłemu życiu. Nie potrafi jednak tego dokonać i mimo starań matki postanawia na kontakt z człowiekiem. Wszystko to doprowadza, że trafia do cyrku i tam zaprzyjaźnia się z akrobatą. To w dużym skrócie. Niemniej Tygrysica i akrobata to filozoficzna baśń. Mnóstwo w niej refleksji, życiowej mądrości, którą ze świata zwierząt można przenieść na nasze, ludzkie życie. W dodatku ujmująca i pięknie napisana. To jedna z tych historii, w której odnajdą się młodsi czytelnicy, jeśli potraktują ją bardziej jaką książkę „przygodową”, ale również dorośli, o ile zechcą zajrzeć do swojego miejsca i poświęcić więcej czasu na zadumę i refleksję. Seria z żurawiem od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego to jedna z lepszych serii. jakiś czas temu pisałam Wam na przykład o Dziewczynie z konbini. Jeśli szukacie nieszablonowych historii, to koniecznie sięgnijcie po tę serię.

Einar Kárason, Sztormowe ptaki

Sztormowe ptaki to kolejna historia, która można przytaczać w jeden wieczór, ale zdecydowanie polecam spędzić z nią więcej czasu. To opowieść o rybakach, którzy nieustannie zmagają się z żywiołem. Gęsta, surowa, bezkompromisowa opowieść o nieprzewidywalności żywiołu, poświęceniu i oddaniu. Książka ta powstała w oparciu o prawdziwe wydarzenia. W 1959 roku kilka islandzkich trawelerów utknęło podczas sztormu na łowisku nieopodal Nowej Funlandii. Załoga Mewy walczyła do samego końca o oclenie ładunku, a potem jak się okazało także siebie. Autor z niezwykłą starannością opisał wielogodzinne zmagania z żywiołem. Dzięki czemu czytelnik z każdą stroną przeżywa opisywane wydarzenia. Polecam!

Josef H. Reichholf, Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach

Ostatnia książka należy do serii #nauka i opowiada o fascynującym życiu motyli. To jedna z tych książek, których nie da się przeczytać za jeden wieczór, które wymagają skupienia i które uczą nas o świecie, ale też w tym wszystkim trochę o nas samych. Poznając świat motyli dochodzimy do smutnych związków związanych z ekologiczną katastrofą. Wystarczyło pół wieku, aby wyginęło 80% motyli, statystyki nie są zbyt optymistyczne. Autor pokazuje nam wpływ człowieka na środowisko, opowiada o prawach rządzących w świeci motyli, o ich różnorodności a wszystko to robi z niezwykłą czułością i dokładnością. Od razu widać, że to prawdziwy pasjonata. Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach to mądra książka, która pokazuje nam świat przyrody, o którym nie myślimy na co dzień. Prawdziwa gratka dla osób lubiących czytać o przyrodzie i tym w jaki sposób jest ona z nami połączona.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane