Patricia Posner – Farmaceuta z Auschwitz (2019)

Nie wiem, czy umiem coś napisać o tej książce. Skończyłam ją jakiś czas temu a nadal o niej myślę. Nie umiem i nie chcę zrozumieć tych ludzi. Nie wyobrażam sobie ogromu bólu, zasięgu przemocy i bezprawia i tego, jak można się wszystkiego wyprzeć.

Farmaceuta z Auschwitz to przygotowana przez Posner biografia jednego ze zbrodniarzy, Victorze Capesiusie. Miłym i uprzejmym człowieku, który z czasem został głównym aptekarzem Auschwitz. Co więcej dokonywał selekcji stojąc na rampie, jak również przyczynił się do eksperymentów medycznych przeprowadzanych na więźniach obozów.

Historia Capesiusa została pokazana całościowo od lat młodości, przez pobyt w obozie koncentracyjnym aż po proces sądowy mający na celu ukaranie go za swoje czyny. To jakim był człowiekiem nie mieści się w głowie, a ja zwyczajnie nie potrafię tego zrozumieć, jak można być tak okrutnym wobec drugiego człowieka. Do tego podczas procesu zabrakło mu nawet odwagi, by się do wszystkiego przyznać. Ostatecznie został skazany dopiero w latach sześćdziesiątych, ubiegłego wieku. 20 sierpnia 1965 roku w tzw. „drugim procesie oświęcimskim”. Wyrok wynosił dziewięć lat pozbawiania wolności a sam Capesius wiezienie opuścił trzy lata później. Nadal tego nie rozumiem i nie chcę zrozumieć.

Farmaceuta z Auschwitz to poruszająca opowieść, pełna brutalności i niewyobrażalnego cierpienia. Solidnie napisana biografia, którą warto przeczytać, bo o tym wszystkim trzeba pamiętać i mówić. Nie wiem, czy da się chociaż trochę to zrozumieć, pogodzić się z tym i nie buntować się. To kawał trudnej historii, którą każde pokolenie musi po swojemu przepracować i wyciągnąć wnioski.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE