Paulo Coelho – Szpieg (2016)

2

Paulo Coelho to pisarz, którego się lubi i chętnie sięga, albo wręcz przeciwnie. Ja jestem gdzieś po środku. Czytałam jego kilka książek, niektóre mnie przekonały, inne mniej. Po Szpiega sięgnęłam za względu na główną bohaterkę. Mata Hari, bo o niej mowa to bardzo interesująca postać.

Byłam kobietą, o której marzyli mężczyźni i której zazdrościły kobiety

Mata Hari to jedna z bardziej intrygujących postaci w historii. To właśnie jej poświęcił swoją Paulo Coelho swoją najnowszą książkę. Zawarł w niej historię najsłynniejszej femme fatale skazanej na karę śmierci za szpiegostwo. I właśnie punktem wyjścia dla całej opowieści jest moment egzekucji kobiety. Następnie poznajemy jej historię, którą autor przedstawił w postaci fikcyjnej korespondencji pomiędzy Matą Hari i jej adwokata. Powieść napisana przez Coelho nie jest biografią, aczkolwiek w zakończeniu autor przyznaje, że opisywane wydarzenia są prawdziwe, a on jedynie dla potrzeby połączenia ich w spójną całość stworzył dialogi, połączył pewne sceny i pominął wydarzenia, które uznał za nieistotne.

Korespondencja zawiera szczegóły z życia Margareth Zelle, jak naprawdę nazywała się Mata Hari. Od wczesnych lat, kiedy rodzice wysłali ją do szkoły z internatem, gwałt dyrektora, pierwsze kontakty z mężczyznami, małżeństwo, fascynację tańcem aż po oskarżenia o podwójne szpiegostwo i egzekucję. To pokazanie losów Maty Hari z jej perspektywy.

Byłam ladacznicą, jeśli oznacza to osobę, która dostaje klejnoty i apanaże w zamian za czułość i dostarczanie rozkoszy. Owszem, kłamałam i robiłam to tak często, że się w tym sama gubiłam. Traciłam wiele energii, żeby tuszować takie potknięcia.

Trudno jednoznacznie oceniać postać Maty Hari. To na pewno silna kobieta, świadoma swoich wdzięków i pragnąca niezależności. Z drugiej strony to manipulantka, prowokatorka i kobieta, która nie miała żadnych zahamowań, by dopiąć swego.

Udało mi się uciec przed karą za popełnione grzechy, z których największym było pragnienie niezależności w świecie rządzonym przez mężczyzn. Natomiast skazano mnie za szpiegostwo, chociaż moją jedyną winą było powtórzenie paru plotek zasłyszanych w paryskich salonach. Owszem, przedstawiałam je jako ‚sekrety wagi państwowej’, bo chciałam pieniędzy, chciałam władzy. Ale moi oskarżyciele dobrze wiedzą, że powtarzałam tylko to, co było tajemnicą poliszynela

To smutny obraz kobiety podążającej za marzeniami, która usilnie chciała przeciwstawiać się panującym obowiązkom w społeczeństwie. Za swoją indywidualność Mata Hari zapłaciła wysoką ceną. W momencie oskarżenia jej po jej stronie nie opowiedział się żaden mężczyzna, z którym miała do czynienia. Została sama.

Paulo Coelho napisał przekonującą powieść pokazując w niej obraz kobiety doświadczonej przez życie, ale też odpowiedzialnej za swoje decyzje. To historia, która potrafi wciągnąć i jedyny jej mankament to fakt, że została opisana na niecałych 200 stronach.

szpieg