Strona główna Książki Reportaż Paweł Kapusta, Pandemia. Raport z linii frontu (2020)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Paweł Kapusta, Pandemia. Raport z linii frontu (2020)

Pandemia nadal trwa, do tej pory unikałam książek związanych z tą tematyką, gdyż uważałam, że za mało jeszcze wiemy, by móc się o koronawirusie wypowiadać. Dla Pawła Kapusty zrobiłam wyjątek, gdyż jego Agonia i Gad to były mocne i dobre reportaże.

I jak się okazuje nie zawiodłam się. Bo Pandemia. Raport z frontu to nie jest opowieść o wirusie, a o ludziach. Ludziach, którym z dnia na dzień przyszło się mierzyć z czymś nieznanym, bez sprzętu, procedur, za to z wielkim strachem i w ciągłym niebezpieczeństwie. W jego najnowszej książce znajdziemy raporty, które opowiadają o zaistniałej sytuacje przedstawione z perspektywy zwykłych ludzi tj. ratowników medycznych, pielęgniarek, pracowników hospicjum i domów opieki, pracowników zakładów pogrzebowych, pracowników sklepów czy właścicieli, którym z dnia na dzień groziło widmo bankructwa. Ludzi, którzy każdego dnia mierzyli się z wieloma przeciwnościami, byli wystawiani na publiczny lincz, mimo tego, że tak naprawdę byli i nadal są na pierwszej linii.

Pandemia. Raport z frontu to reportaż pokazujący bezradność, rozgoryczenie i strach. To pozycja, która uzmysławia, że czasem jesteśmy na uprzywilejowanej pozycji nawet wtedy, kiedy rząd zamyka nas w domu. Kilka razy opowieści tych osób mnie mocno poruszyły, wzruszyły i chyba o to chodzi w takich reportażach, żeby wzbudzały emocje.

Poza tym sam autor zachorował na tego wirusa, więc z pierwszej ręki możemy się dowiedzieć, jak wyglądają procedury z tym związane i jak to wszystko wygląda. Niestety na pierwszy rzut oka wyłania się chaos, brak procedur i dezorganizacja. Szkoda, że tylko były Minister zdrowia Łukasz Szumowski twardzi, że jesteśmy świetnie przygotowani, a on nie ma sobie nic do zarzucenia. Poza tym przeczytacie w Pandemii, wywiady także ze znanymi lekarzami i ekonomistami, którzy bardziej trzeźwo i radykalnie patrzą na sytuację w jakiej się znaleźliśmy.

Pandemia. Raport z frontu to obraz tego, co wiemy o pandemii do tej pory. Nie jest to obraz kompletny a jedynie fragmentaryczny, niemniej i tak warto się z nim zapoznać, warto spróbować postawić się na miejscu osób, które się wypowiadają opowiadając o swojej codziennej walce z wirusem. Może wtedy przestaniemy bagatelizować zagrożenie, w jakim się znaleźliśmy. Chociaż zrozumiałe są bunt, rozgoryczenie i niechęć, kiedy patrzymy, co się dzieje wokół i jakie decyzje są podejmowane. Jedno jest pewne. Wirus jest, a my musimy dzień w dzień dbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo osób, które narażają się każdego dnia. Warto przeczytać i wyciągnąć własne wnioski. Polecam!

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.