Strona głównaKsiążkiAnatomia kłamstwa (2015)

Ostatnio opublikowane

Anatomia kłamstwa (2015)

Każdy kłamie, nie ma osób krystalicznie szczerych. Kłamstwo wplecione jest w nasze życie. Czasami są to drobne kłamstewka, czasami jednak dotyczą spraw istotnych w naszym życiu. Anatomia kłamstwa to praktyczny podręcznik jak zidentyfikować kłamcę.

Anatomia kłamstwa

Słownik języka polskiego definiuje kłamstwo w następujący sposób:

twierdzenie niezgodne z rzeczywistością, mające wprowadzić kogoś w błąd

Ludzie kłamią z różnych powodów. I tak na przykład kłamią by osiągnąć określoną korzyść – materialną, psychologiczną, społeczną lub polityczną, czy też osiągnąć zamierzony cel. Innym powodem jest  podniesienie własnej wartość w oczach innych, kłamstwo by uchronić kogoś od cierpienia. Zasadniczym motywem jest interes/korzyść osoby, która dopuszcza się kłamstwa. Tematykę zachowania kłamcy poruszyli autorzy książki Anatomia kłamstwa. W dużym skrócie wygląda to tak: gdy kłamiemy organizm stawia sobie za główny cel zataić prawdę, odczuwa jednak przy tym dyskomfort, a umysł doświadcza dysonansu poznawczego. Organizm zdradza pewne zachowania, które odpowiednio rozpoznane pomagają nam zidentyfikować kłamcę. Właśnie te zachowania zostały omówione  w książce.

Philip Houston jest autorytetem w dziedzinie wykrywania oszustw, przesłuchań krytycznych i pozyskiwania informacji, Michael Floyd to autorytet w kwestii przesłuchań związanych z działalnością przestępczą, weryfikacji kwalifikacji personalnych i problemów bezpieczeństwa narodowego. Susan Carnicero to była specjalistka CIA do spraw bezpieczeństwa a Don Tennet jest dziennikarzem od lat zajmującym się biznesem i technologiami. Anatomia kłamstwa to swoisty zbiór doświadczeń czterech osób, dzięki temu to książka autentyczna i pozbawiona czczego gadania.

Tej książki nie da się przeczytać raz. By dogłębnie poznać mechanizm i zachowanie kłamcy powinniśmy przeczytać ją kilka razy. Tak jak złożona jest ludzka psychika, tak samo złożone są wszelkie mechanizmy, którymi posługują się osoby ukrywające prawdę. Autorzy Anatomii kłamstwa zwracają uwagę na główne zachowania i reakcje, dzięki czemu łatwiej zidentyfikować kłamcę. Pamiętać przy tym należy, iż wszelkie te oznaki nie stanowią 100% pewności, iż dana osoba kłamie. Kłamstwo jest wielowarstwowe i czasami, by je odkryć potrzeba czasu. Co ciekawe lektura nie nauczy nas jak stać się perfekcyjnymi kłamcami. Mimo iż będziemy umieć rozpoznać zachowania osób kłamiących nie pomoże nam to w momencie, gdy z naszych ust padnie kłamstwo. Dlaczego? Każde kłamstwo wywołuje w nas pewne zachowania, mechanizmy nad którymi nie panujemy, i których nie da się wyuczyć.

Książka została podzielona na 12 rozdziałów, w których kolejno omówiono symptomy kłamstwa. Wszystkie one poparte są sytuacjami z życia autorów oraz analizą. W wielu rozdziałach autorzy opisując zdarzenia pozwalają czytelnikowi wcielić się w rolę osoby analizującej dany przypadek i dopiero na koniec sami dokonują analizy. Dzięki czemu już podczas lektury możemy zweryfikować nasze umiejętności rozpoznawania zachowań wskazujących na kłamstwo. Ponadto załączono trzy dodatki. Pierwszy z nich zawiera zestaw pytań, które możemy wykorzystać w określonej sytuacji, jak na przykład zatrudnienie opiekunki do dziecka czy sprawdzenie wierności swojego partnera. Drugi to studium przypadku, w którym przeanalizowana została rozmowa trenera drużyny piłkarskiej oskarżonego o molestowanie nieletnich chłopców. Z kolei dopełnieniem całej książki jest dodatek trzeci zawierający słowniczek pojęć.

Anatomia kłamstwa to przydatna książka, która pozwoli nam stanąć pewniej na przeciw osoby, która kłamie. Nie jest ona jednak receptą i złotym środkiem, gdyż mnogość zachowań sprawia, iż każdy zachowuje się różnie w danej sytuacji. Niemniej jednak odnosi się ona do głównych i najczęstszych oznak zachowań kłamcy. Dużym plusem książki jest to, że napisana jest ona przystępnym językiem, z pominięciem psychologicznego żargonu (jeśli już trafi się jakieś pojęcie, to jego definicję możemy sprawdzić w słowniku na końcu). Dlatego też każdy z łatwością jest w stanie przyswoić zawarte w niej rady. Dla wielu czytelników interesujące będą przypadki opisanych przesłuchań przeprowadzonych w ramach pracy autorów w CIA. Warto przeczytać, by poznać tajniki i mechanizmy kłamstwa.

Książkę możecie kupić na stronie Labotiga.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane