Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach (2018)

Wszechświat, czarne dziury, masa, energia, osobliwość to pojęcia, które za wiele mi nie mówią. Sięgnęłam po książkę Po prostu Hawking z przekonaniem, że szybko ją odłożę, gdyż język książek o tej tematyce zazwyczaj jest tak skomplikowany, że trudno mi jest przez nie przebrnąć. Cóż, wygląda na to, że pozytywnie się zaskoczyła, a książkę odłożyłam dopiero, gdy skończyłam czytać.

Po prostu Hawking to nie jest obszerna pozycja na wiele wieczorów. Tak naprawdę to książka na jeden wieczór, gdyż ma niecałe 180 stron, w dodatku znajdziemy w niej mnóstwo ilustracji. Rozpoczyna ją krótki wstęp dotyczącymi Hawkinga, w którym bardzo pobieżnie została przedstawiona jego historia, Następnie w kilku rozdziałach próbujemy się z mierzyć z podstawowymi teoriami, z którymi mierzył się Hawking podczas swoich prac badawczych.

Tym samym możemy poczytać o Wielkim Wybuchy i teoriach dotyczących jego początków, o czarnych dziurach, które nie są do końca czarne, czy o … Nie są to jednak dogłębne analizy, jednak skrótowe omówienie problemów. Dla takiej osoby jak ja, która w tych tematach się kompletnie nie obraca to całkiem spora dawka przyswajalnej wiedzy. Język jest w miarę prosty, aczkolwiek miejscami i tak brzmiało to dosyć skomplikowanie. każdy z rozdziałów zawiera wiele ilustracji, które mają za zadanie zobrazować omawiany problem. Ponadto znajdziemy wypowiedzi Hawkinga i próbę skonfrontowania ich z innymi badaniami. każdy z rozdziałów zakończony jest testem, w którym możemy sprawdzić swoją wiedzę oraz to, czy czytaliśmy uważnie. Bardzo dobry pomysł, który motywuje do skupienia podczas lektury.

Żyjemy w osobliwym świecie. Chcemy zrozumieć to, co dostrzegamy wokół siebie i zadajemy pytania: jak jest skonstruowany wszechświat? Jakie miejsce w nim zajmujemy , skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy? Dlaczego jest taki, a nie inny?

 

Po prostu Hawking to ciekawa lektura pokazująca wielkość umysłu Hawkinga, ale również tego, jak wiele człowiek nie wie i jak ogromny jest wszechświat. To dawka wiedzy podana w przystępnej formie. Książka skierowana do sposób lubiących ciekawostki. Zapewne osoby, które się tym bardziej interesują nie znajdą tutaj nic odkrywczego. To książka, która w swoim zamyśle ma pokazać, że nauka może być omawiana przyjaźnie i prosto.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE