Ruth Hogan – Strażnik rzeczy zgubionych (2018)

Strażnik zagubionych rzeczy to poruszająca i niezwykle urokliwa historia o tym, że czasami małe przedmioty mają znaczenie w naszym życiu. To także historia pokazująca, że każdy z nas potrzebuje w życiu celu, aby miało ono sens.

Kolorowa i kwiecista okładka Strażnika rzeczy zagubionych nie zwiastuje tak przesiąkniętej emocjami opowieści. Anthony po śmierci swojej narzeczonej zbiera różne przedmioty zgubione przez różnych ludzi. Zazwyczaj są to mało znaczące rzeczy, jednak dla niego każdy z nich ma swoją historię. Historię, którą tworzy on jako pisarz. Tym samym poza opowieścią o Strażniku dostajemy także małe opowiastki o różnych ludziach, które są pięknymi, czasem smutnymi i melancholijnymi historiami. Ostatnią rzeczą jest puszka po ciastkach zawierająca prochy jakiejś osoby. W swoim testamencie cały zbiór przekazuje swojej asystentce i to właśnie teraz przed Laurą stoi nie lada wyzwanie.

Strażnik rzeczy zagubionych to piękna opowieść o przemijaniu, stracie, próbie znalezienia sensu w życiu. Autorka niezwykle subtelnie opowiada o losach bohaterów. W tym debiucie przeplata się ze sobą teraźniejszość wraz z przeszłością, jednak wszystko jest bardzo płynne i spaja się w jedną całość. To jedna, z tych książek, które mają swój niepowtarzalny klimat. Mimo że czasem czujemy się przytłoczeniu smutkiem bohaterów, to z drugiej strony ich poczynania potrafią przywrócić wiarę w bezinteresowność ludzi. Strażnik rzeczy zagubionych to piękna i poruszająca opowieść o miłości, przyjaźni a także o tym, że czasami błahe rzeczy i wydarzenia mogą odmienić czyjś los. To także nieco magiczna historia pełna niewymuszonych zbiegów okoliczności i sytuacji, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, niemniej te elementy zupełnie nie przeszkadzają w zagłębianiu się w tej historii, nawet takiej osobie, jak ja która dosyć sceptycznie podchodzi do takich zabiegów literackich.

Strażnik rzeczy zagubionych nie jest być może wyszukaną historią, jednak należy do tych, które chwytają za serce, potrafią wzruszyć i rozbawić. Co więcej to opowieść pokazująca, że każdy człowiek na swój sposób jest niepowtarzalny i wyjątkowy (musicie poznać Sunshine, jedną z bohaterek). Autorce udało się mnie zaskoczyć całością tej historii i tym jak kolejne puzzle układanki trafiały na swoje miejsce.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE