Czym jest tytułowa praca 2.0? Jakie cechy powinien mieć pracownik XXI wieku i dokąd zmierza rynek pracy? Jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

Sergiusz Prokurat bardzo wnikliwie przygląda się społeczeństwu i zachodzących w nim zmianach. Jego książka została podzielona na 7 rozdziałów, które związane są z pokazaniem transformacji, świata 2.0. świata pracy 2.0, organizacji w świecie pracy 2.0, jednostki w świecie pracy 2.0, wyzwań czy perspektywy gospodarczej. W wielu z tych rozdziałów powołuje się na światowe badania, omawia schematy i wykresy oraz próbuje pokazać jak zmienia się świat, a tym samym jak powinno zmieniać się podejście człowieka pod wpływem rozwoju technologii.

Dużo miejsca poświęca nie tylko technologii, ale też pracy i podejścia do wykonywanych zadań przez pracowników. Wraz z rozwojem nowych technologii praca jednostki zaczyna być wypierana przez maszyny. Tym bardziej istotne jest, aby kompetencje, którymi cechuje się jednostka były unikatowe i istotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Szybkość zmian wpływa na powstawanie napięć pomiędzy pokoleniami zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Istotne jest, aby zostały wdrażane nowe wzorce myślenia, które pozwolą pracownikom pracować efektywniej i z większym zaangażowaniem. Jakie cechy powinien mieć pracownik w świecie 2.0? Wg autora pracownicy zatrudniani w świecie 2.0 będą kreatywnymi i wykształconymi osobami, które potrafią dostosować się do nowej rzeczywistości. Transparentność rynku umożliwi im wyrobienie własnej marki znakomitego specjalisty, zaangażowanego pracownika, czy eksperta w danej dziedzinie. Co ciekawe warto zwrócić uwagę, że w świecie pracy 2.0 pieniądze przestają być głównym czynnikiem motywacyjnym. Coraz częściej pracownicy oczekują samodzielności, możliwości rozwoju czy świadomości celu danej pracy i to właśnie staje się dla nich czynnikami motywującymi.

Praca 2.0 to spojrzenie na rozwijającą się gospodarkę, a co za tym idzie na rozwijający się rynek pracy. Autor podchodzi bardzo praktycznie do wielu zagadnień pokazując, na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, jak i potencjalni pracownicy. Pokazuje jakie wpływ na nasze życie ma rewolucja cyfrowa, której jesteśmy świadkami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW obiektywie #14
Następny artykułZrób głośniej #12