Strona główna Książki Tom Rachman, Włoski nauczyciel (2019)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Tom Rachman, Włoski nauczyciel (2019)

Włoski nauczyciel to opowieść o relacji ojca z synem, ale także o relacji artysty z odbiorcami jego sztuki. O miłości, pasji i niezrozumieniu.

Bear Bavinsky to uznany artysta, a przynajmniej mocno w to wierzący facet, nieco zapatrzony w siebie i zarozumiały. Bohater, który irytował mnie od samego początku, jednak starałam się go zrozumieć. Bear tworzy swoje obrazy i nie dopuszcza do nich nikogo, powoli rozpędza się jego kariera, jednak on widocznie gubi się w życiu. Nie potrafi utrzymać związku, wplątuje się w nowe relacje a wszystkiemu przygląda się Charlie, pieszczotliwie nazywany przez matkę Pinchy. I to właśnie w głównej mierze o nim jest ta opowieść. Czytelnik śledzi jego życie od samych narodzin, poprzez okres dojrzewania aż po lata starcze. Nie tyle skupia się na jego życiu, co na relacji na linii ojciec syn, bo wydawać by się mogło, że to właśnie ta relacja determinuje jego życie i nadaje mu kształt. Pinchy jest mocno w patrzony w ojca, stara mu się za wszelką cenę przypodobać i zyskać uznanie w jego oczach, co często bywa dla niego zgubne, a w ostateczności prowadzi do trudnych, niejednoznacznych moralnie i niosących groźne konsekwencje decyzji.

Włoski nauczyciel to opowieść o dorastaniu w cieniu znanego ojca, o próbach doścignięcia go w jego dokonaniach, o bezwarunkowej miłości syna do ojca i o poszukiwaniu męskiego wzoru. Rachman pięknie pisze o trudnej relacji, o sztuce, która ma ogromny wpływ na cała rodzinę. Pokazuje, jak zapatrzonym w siebie może być artysta i jak sztuka potrafi dezorganizować życie rodzinne. Z drugiej strony główny bohater to jedna z tych postaci, która nie wzbudza sympatii, wręcz przeciwnie. Czytelnikowi momentami jest go żal, bo w całej swojej wielkości jest niezwykle mały i zagubiony. Autor bardzo celnie pokazuje, jak ważne w życiu małego chłopca jest wsparcie ojca i jak mocno brak oparcia i męskiego autorytetu może wpłynąć na dorosłe życie i wybory jakich dokonuje. Bo Pinchy wbrew pozorom bardzo kocha swojego tatę i potrzebuje jego miłości i wsparcia. Jak każdy mały chłopiec jest zagubiony, czasem przytłoczony zwłaszcza, że ojciec tak jakby go nie dostrzega i bagatelizuje jego potrzeby. Trudna relacja jak się między nimi tworzy w ostateczności doprowadza do ryzykownych decyzji jakie podejmuje młody Bavinsky.

Włoski nauczyciel to także opowieść o sztuce, o jej odbiorze przez masy, o kreowaniu wizerunku artysty oraz o tym, że pewnym czasie wystarczy samo nazwisko. Autor sprawnie pokazuje mechanizmy rynkowe w sztuce oraz to jak czasami manipulowany jest jej odbiorca. Poddaje w wątpliwość i zmusza do refleksji. Włoski nauczyciel to smutna historia, taka która jeszcze na długo pozostaje w czytelniku. Jestem przekonana, że Pinchy jeszcze długo będzie w mojej głowie. Bo tak naprawdę to dosyć uniwersalna historia. Z tą różnicą, że czasami tacy ojcowie jak Bear nie są artystami a prawnikami, lekarzami, górnikami czy stolarzami. I to właśnie u nich mali chłopcy szukają wsparcia i aprobaty, a bardzo często ich nie dostają.

Włoski nauczyciel to także opowieść o samotności, próbach poszukiwania własnego miejsca w świecie, miłości i szczęścia, które ma wiele odcieni. Piękna i poruszająca historia. Polecam!

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.