Strona główna Książki Tomasz Jędrowski, Płynąc w ciemnościach (2020)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Tomasz Jędrowski, Płynąc w ciemnościach (2020)

Nie wiedziałam czego się spodziewać po książce Płynąc w ciemnościach. Okazało się, że dostałam melancholijną, czułą i intymną opowieść o miłości, jej potrzebie i braku.

Zaczną od wydania, chociaż rzadko o tym wspominam, jednak Płynąc w ciemnościach zachwyca wydaniem. Faktura, dbałość o detale sprawie, że ta książka wizualnie prezentuje się pięknie.

Płynąc w ciemnościach stanowi zapis wspomnień głównego bohatera Ludwika. Będąc w Ameryce, tęskniąc za ojczyzną, która znalazła się w stanie wojennym młody chłopak robi swoisty rachunek sumienia wracając do swojej relacji, jaka łączyła go z Januszem, a która nie przetrwała. Ludwik czuje się samotny i opuszczony, w pewnym sensie nadal kocha Janusza, tęskni za nim, jednak z drugiej wie, że chłopak wybrał układy i wygodne życie dzięki temu. Nawet informacja o ślubie Janusza nie sprawia, że Ludwikowi jest łatwiej. Wszystko dzieje się w czasach PRL-u, kiedy to o tym, jak będzie wyglądało nasze życie decyduje po której stronie się opowiemy. Ludwik cierpi z braku miłości, nie chce się ukrywać i chce walczyć o Janusza, jednak tamten nie potrafi się określić.

Płynąc w ciemnościach to bardzo subtelna, intymna i delikatna opowieść o młodym, wrażliwym i zagubionym człowieku. To historia o miłości, jej braku, potrzebie kochania i bycie kochanym. O społecznym napiętnowaniu, o obawach braku tolerancji, o ciągłym życiu w strachu. Autor w swoje powieści świetnie kreśli klimat ówczesnych czasów, pokazując życie zwyczajnych ludzi i decyzje, jakie zmuszeni byli podejmować, a które rzutowały na całe ich życie.

Płynąc w ciemnościach to opowieść napisana z wyczuciem i wrażliwością, w której nie brakuje emocji. A wszystko to podane z niezwykłą dbałością o język. Pięknie napisana, pięknie wydana opowieść o niekoniecznie pięknej miłości. To historia pokazująca jak trudno jest budować własną tożsamość, odnaleźć i dorosnąć do siebie i swoich potrzeb.

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.