Winston Graham – Warleggan (2016)

Warleggan to czwarta część sagi o rodzinie Poldarków. Winston Graham pisze w ten sposób, że trudno oderwać się od lektury. To niezwykle wciągająca historia.

Demelza z Rossem borykają się z wieloma problemami. Główny z nich dotyczy zaciągniętych długów przez Rossa, by jego kopalnia mogła funkcjonować. Warleggan, przez którego Ross ma problemy zjawia się w kraju i w dodatku zostaje wierzycielem Poldarka. Ross musi podjąć kolejne ryzykowne działania, by nie zbankrutować i chronić swoją rodzinę. W dodatku odżywają w nim dawne uczucia do Elizabeth, a Demelza czuje zazdrość i chce zrobić na złość mężowi. Czy tym razem ich małżeństwo przetrwa? Ile jest w stanie znieść kobieta, która kocha?

Nie sposób nakreślić całego zarysu fabuły, gdyż jest ona wielowątkowa. Poza tym odebrałaby Wam całą radość z jej odkrywania. Winston Graham potrafi skupiać się zarówno na postaciach pierwszoplanowych, jak i skutecznie uwidocznić postacie mniej istotne. Tym samym dostajemy historię z wieloma bohaterami oraz bardzo rozbudowanym tłem obyczajowym. Autor dba o detale w swojej opowieści. Skupia się na wielu problemach społeczno-gospodarczych z jakimi borykała się ówczesna Kornwalia.

Warleggan to pasjonująca kontynuacja losów rodziny Poldarków. Jak zwykle dostajemy obraz miłości, namiętności, żądzy zemsty i nienawiści. Mieszanka wybuchowa wielu emocji, która pokazuje burzliwe życie Demelzy i Rossa. To opowieść o życiu wyznaczanym przez konwenanse i tradycję. Nie sposób pisać kolejną recenzję nie odwołując się do poprzednich. Dlatego jeszcze raz napiszę, że to piękna historia napisana z rozmachem. Jeśli lubicie powieści obyczajowo – historyczne myślę, że Wam się spodoba. W tej opowieści się zatapiamy mając wrażenie, że autor siedzi obok nas i niespiesznie opowiada o losach rodziny Poldarków.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE