Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem (2019)

Przyznam szczerze, że o Panu Zanussim tylko słyszałam, oglądałam kilka filmów, ale jakoś nie zagłębiałam się w jego życiorys. A szkoda, bo okazuje się, że to bardzo ciekawy człowiek.

Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem to zbiór rozmów, jakie przeprowadziła Barbara Gruszka-Zych, poetka, pisarka i dziennikarka. Krzysztof Zanussi tak pisze na końcu.

Pani Basiu, po lekturze Pani książki o nas spodobaliśmy się sobie. (Czy to dobrze?)

Mnie po lekturze tego wywiadu rzeka Państwo Zanussi też się spodobali i to jeszcze jak! To niezwykłe małżeństwo, od którego bije ciepło i miłość a także pewnego rodzaju spokój. Rozmowa dotyczyła bardzo wielu tematów. I tak zostały poruszone kwestie związków, małżeństw, miłości, akceptacji, ideałów, wierze, twórczości. Mnogość tematów nie wpłynęła jednak na płynność rozmowy i dosłownie czyta się ją jednym tchem pochłaniając mądrości życiowe Państwa Zanussich. To naprawdę wartościowa lektura pokazująca inne spojrzenie na świat i wiele spraw. I nie trzeba się tutaj więcej rozpisywać. To jedna z tych lektur, po które warto sięgnąć, nie tylko po to, aby poznać życie znanego twórcy, ale także zajrzeć w głąb jego relacji z żoną, poznać spojrzenie na wiele spraw i posłuchać mądrej rozmowy o kulturze. Jeśli lubicie poznawać życiorysy wartościowych osób to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Mnie Państwo Zanussi oczarowali swoim podejściem do życia, skromnością i wrażliwością.

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE