Strona głównaOkazje8 najlepszych książek pod choinkę

Ostatnio opublikowane

8 najlepszych książek pod choinkę

Wiele osób pyta mnie, jaką książkę wybrać na świąteczny prezent. Zatem mam dla Was propozycję 8 książek, które z czystym sercem mogę polecić.

Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu [czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów]

100 lat polskiego dizajnu zamknięte w 100 projektach przygotowanych przez 25 ilustratorów. Ilustrowany elementarz zawiera projekty rzeczy od 1918 do 2017 roku. Każdy z przedmiotów został krótko opisany i pokazany przez danego ilustratora. Osiągnięcia grafiki, wzornictwa i dizajnu zostały pokazane w nowoczesnej formie, która nie tylko cieszy oko, ale też jest skarbnicą wiedzy. Wiecie skąd nazwa ptasiego mleczka, jakiej czcionki używa się na peronach lub jak wyglądał fotel KAL?

Magdalena Witkiewicz – Ósmy cud świata

Ósmy cud świata to historia, która zmusza do refleksji i wywołuje wiele emocji, chociaż z pozoru wydaje się bardzo prosta. Przesiąknięta wietnamskim klimatem, napisana plastycznym językiem opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, spełnienia i szczęścia, za którym czasami nie ma sensu biegać, a które znajdzie nas w najmniej spodziewanym momencie. Idealna propozycja na zbliżające się jesienne wieczory, a właściwie wieczór.

Przemysław Semczuk – Kryptonim „Frankenstein”

Być może to mało świąteczna propozycja, ale naprawdę dobrze napisana i ciekawa historia. Przerażająca tym bardziej, że oparta na faktach. Przemysław Semczuk bardzo wnikliwie zobrazował życie Joachima Knychały. Od wczesnych lat dzieciństwa, przez dorastanie aż po moment, gdy się ustatkował. Co ciekawe autorowi udało się całościowo pokazać historię seryjnego mordercy nie osądzając go i nie piętnując. Knychała u Semczuka zyskuje ludzką twarz, a w pewnym momencie trochę jest go żal. Co prawda nadal mamy w głowie jego zbrodnie, jednak jego postawa i motywy sprawiły, że można w nim zobaczyć też ofiarę swojej przeszłości i żądz. Kryptonim Frankenstein to oprócz historii Knychały wierny obraz topografii Śląska i ówczesnego życia społeczeństwa robotniczego.

Anna Kamińska – Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz to pasjonująca i wciągająca biografia o kobiecej sile i determinacji. To nie tylko biografia, która pokazuje życie Rutkiewicz, ale także opowieść o pasji, która nas napędza, o miłości do gór, o wolności i niezależności. Anna Kamińska stworzyła obraz kobiety niezwykłej, która w swoim uporze krok po kroku realizowała cele, zdobywała kolejne szczyty, jednak gdzieś w tym całym pędzie zapomniała o sobie, i o tym, że góry bywają śmiertelnie niebezpieczne i za każdym razem uczą pokory.

Raphael Montes – Sekretna kolacja

Kolejna propozycja, która trochę nie pasuje do klimatu Świat, a zwłaszcza jej lektura może sprawić kłopot po kolacji wigilijnej, ale! To naprawdę świetna historia. Trzymająca w napięciu i nieprzewidywalna.

John Galsworthy – Posiadacz

W Posiadaczu nie ma szalonej akcji. Istotne jest skupienie się na omówieniu jednej z warstw społecznych. Irena, która została żoną jednego z braci Forsyte’ów zaburza z góry ułożony porządek. Nie chce żyć zgodnie z utartymi schematami i przyjętymi konwenansami. Chce pójść za głosem serca przez co dochodzi do tragedii. Literatura klasyczna zawsze jest dobrym pomysłem na prezent.

Jakub Małecki – Rdza

Rdza Jakuba Małeckiego to opowieść o przyjaźni, która wraz z upływem lat ewoluuje, ale też poddawana jest wielu próbom. Bohaterom nie zawsze udaje się wyjść z nich zwycięsko. Małecki odziera swoje postacie ze złudzeń, każe im mierzyć się z demonami przeszłości, rozlicza z podjętych decyzji, ale równocześnie robi to niezwykle delikatnie i z pewnego rodzaju wrażliwością na drugiego człowieka. Zlepki historii wielu osób składa się w jedną spójną opowieść o życiu. Tyle albo aż tyle.

Magdalena Knedler – Historia Adeli

Historia Adeli to osnuta rodzinną tajemnicą opowieść, w której duchy przeszłości odciskają piętno na członkach rodziny. Dużym plusem po raz kolejny są wszelkie odwołania do kultury. Knedler umiejętnie wplata je w fabułę, która tym samym staje się pełniejsza. Autorce udało się napisać jedną z tych książek, które stawiają wiele pytań i zmuszają do refleksji.

Kupujecie książki w prezencie? 😉

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Komentarze

Najczęściej czytane