Strona głównaKsiążkiAgnieszka Dąbrowska, Za duży na bajki (2022)

Ostatnio opublikowane

Agnieszka Dąbrowska, Za duży na bajki (2022)

Przy okazji ekranizacji tej historii właśnie ukazało się jej wznowienie z czego bardzo się cieszę, bo to jest świetna i wartościowa lektura nie tylko dla młodszych czytelników.

Waldek jest chłopcem, który swoją karierę wiąże z grami komputerowymi. Pewnego dnia jego mama udaje się na badania do szpitala a w tym czasie ma się nim zając nieco ekscentryczna ciotka. Delikatnie mówiąc chłopak za nią nie przepada i ma nadzieję, że jakoś przetrwa ten czas. Wszystko się zmienia, gdy dowiaduje się, że jego mama jest ciężko chora. Nagle z dnia na dzień musi przewartościować swoje życie i spróbować stanąć na wysokości zadania. Z dnia na dzień musi zmierzyć się z problemami dorosłych. I chociaż na pierwszy rzut oka zmienia się jego dzieciństwo to potrafi nie tracić dziecięcej radości w obliczu trudnych doświadczeń.

Za duży na bajki to mądra i zmuszająca do refleksji opowieść, niepozbawiona jednak poczucia humoru. Wszystko za sprawą relacji Waldka z jego niezwykle barwną ciocią. Dużo uroku dodaje tej historii także narracja prowadzona przez chłopca, prostym i dziecięcym językiem. To lektura dla nieco starszych dzieci, ale też dla dorosłych. Pokazuje co w życiu jest ważne i jak kruche bywają nasze relacje. Poza relacjami dzieci z dorosłymi historia Waldka pokazuje, jak ważni w naszym życiu są przyjaciele i ich wsparcie.

Za duży na bajki na opowieść, która uczy empatii. Polecam wspólne czytanie z dzieckiem. Nie tylko razem spędzicie czas, ale także będziecie mogli porozmawiać o trudnych emocjach, jakie mogą pojawić się w życiu. Tak naprawdę takie historie dzieją się obok nas, więc to dosyć uniwersalna opowieść z morałem. Właśnie do kin wszedł film na podstawie tej historii, więc jestem bardzo ciekawa jak wypadnie na dużym ekranie. Ostatnio mam szczęście do mądrych książek, nawet jeśli są skierowane do młodszych czytelników to warto po nią sięgnąć w każdym wieku.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane