Strona głównaKsiążkiAleksandra Pezda, Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie (2018)

Ostatnio opublikowane

Aleksandra Pezda, Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie (2018)

Aleksandra Pezda w swoim reportażu porusza problem medycznej marihuany oraz braku możliwości leczenia nią w sposób zupełnie legalny tych, którzy tego potrzebują. 

Problem legalizacji marihuany w celach leczniczych swego czasu był nagłaśniany, głównie za sprawą Tomasza Kality, polityka, który miał glejaka i który dążył do tego, aby mógł legalnie leczyć się marihuaną. Niestety nie zdążył. W takiej sytuacji postawionych jest wiele osób i rodzin, którzy często dla ratowania zdrowia i życia decydują się na sięgnięcie po nielegalne źródła marihuany. Ryzykują podwójnie. Z jednej strony nie wiedzą, co zostaje im dostarczone, a z drugiej w przypadku złapania grozi im więzienie. Walka o zdrowie, swoje lub swojego dziecka zawsze wygrywa.

Aleksandra Pezda pokazuje dramat wielu rodzin, ogromny ból i niewyobrażalne poświęcenie. Zdrowaś Mario o także obraz nieudolności polskiego prawa w tej kwestii, obiecywanie gruszek na wierzbie i olbrzymią biurokrację. Temat kontrowersyjny, być może nie zrozumiały dla kogoś, kto każdego dnia musi walczyć o każdy oddech swojego dziecka, które ma dziennie trzysta ataków padaczki. Padaczki lekoopornej, przy której poprawę widać tylko po zastosowaniu marihuany. Ile jesteśmy w stanie poświęcić, by nasze dziecko żyło gonie i be z bólu. Przykłady rodziców w tym reportażu pokazują, że praktycznie wszystko. Iran, Kanada, USA, Holandia mają już dostęp do legalnej leczniczej marihuany i nie muszę ryzykować więzieniem. W swoim reportażu Aleksandra Pezda pokazuje także niemoc lekarzy opowiadających się za takim wykorzystaniem marihuany a także ich strach przed zaangażowaniem się w to niekonwencjonalne leczenie.

Zdrowaś Mario to ważny i potrzebny reportaż. Potrzebny, aby otworzyć oczy na ból i bezradność rodziców i osób chorujących. Potrzebny, aby pokazać, że czasami to co jest społecznie piętnowane może mieć właściwości medyczne, mimo że nie zostały one potwierdzone medycznie. Brak badań w tej kwestii to kolejny problem z jakim mierzą się osoby, które chcą legalizacji. Pozostają tylko przykłady osób, którym marihuana pomogła, u których choroba się zatrzymała, cofnęła lub przybrała łagodniejszą postać.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane