Strona głównaKsiążkiDanielle Steel - Druga szansa (2015)

Ostatnio opublikowane

Danielle Steel – Druga szansa (2015)

Po sporej dawce kryminałów chciałam zmienić gatunek i nieco odpocząć od morderstw, intryg, gęstej atmosfery i krwi. Zdecydowałam się na Drugą szansę autorstwa Danielle Steel. To całkiem przyjemna opowieść o dojrzałej kobiecie, której życie zmienia się w momencie, gdy się zakochuje.

Druga szansa

Być może wstęp wydaje się nazbyt prosty i prowadzi do wysunięcia wniosków, że Druga szansa to kolejny zwyczajny romans, który z góry zmierza utartymi schematami. Cóż już po samym tytule możemy domyślić się zakończenia i raczej nas ono nie dziwi, jednak w tej książce mimo poruszania dosyć banalnego tematu i kierowania się utartym schematem happy endu Danielle Steel  przemyca wiele cennych uwag odnośnie relacji damsko – męskich oraz szeroko rozumianego pojęcia związku.

Główna bohaterka Fiona jest redaktorką naczelną jednego z największych magazynów modowych. To kobieta silna, niezależna, szanowana, inteligentna. Ciągle w biegu, z ambitnymi planami otwarcie twierdzi, że nie chce wychodzić za mąż oraz mieć dzieci. W swoim życiu zaliczyła kilka mniej lub bardziej udanych związków a od lat jej jedynym wiernym partnerem jest jej pies sir Winston. Wszystko się zmienia, gdy na jej drodze staje szalenie przystojny wdowiec John. Fiona uczy się bycia z kimś, sztuki kompromisów, wspólnych wyborów. Co ciekawe największy problem stanowi dla niej zrobienie wolnego miejsca w szafie dla Johna. Dla niej to rezygnacja z części z siebie. Ponadto na kształt związku Fiony i Johna mają jego dwie córki, które otwarcie krytykują nową partnerkę ojca, zarzucając mu zdradę ich zmarłej matki.

Prosta aczkolwiek wartościowa lektura, jeżeli spojrzymy na nią nieco głębiej, a nie tylko poprzez pryzmat opowiedzianej historii. Bo ta jest prosta i przewidywalna. Wskazuje jednak na wiele życiowych kwestii, z którymi wiele z nas się zmaga. Fiona mimo swojej należności chce kochać i być kochaną. Przecież nawet największe sukcesy nie cieszą w pełni, jeżeli nie mamy się nimi z kim dzielić, a porażki odczuwamy jeszcze mocniej, gdy nie mamy osoby, która by nas wsparła. Druga szansa pokazuje również, że dużą rolę odgrywają w naszym życiu przyjaciele. Ci, którzy są z nami zawsze, i którzy potrafią powiedzieć to co myślą a nie to czego od nich oczekujemy.

Bądź dla siebie dobra. Przestań się katować. Wszystko ma swój powód.

To typowe babskie czytadło, a w osobie i zachowaniu Fiony wiele z nas – kobiet odnajdzie siebie. Ciągłe rozpamiętywania, kolejne szanse, ciągłe usprawiedliwianie swoich facetów co w efekcie prowadzi do rozgoryczenia i wielu rozczarowań. Czasami jednak nie warto ze sobą walczyć, trzeba postarać się odciąć od wydarzeń a czasem tak jak Fiona skorzystać z drugiej szansy. Choć warto mieć na uwadze słowa, że pierwsza dana szansa jest wyrazem zaufania, druga nadziei a trzecia głupoty.  Czasami strach przed kolejnym rozczarowaniem i zranieniem jest tak silny, że zamykamy się i nie potrafimy znowu zaufać. Tego również bała się Fiona.

Wierzę w ciebie, ale nie w życie. Życie nie daje gwarancji na wieczność. Po prostu nie.

Jedno wiedziała na pewno: zawsze wierzyła w to, że nawet człowiek bardzo żałuje, nie jest w stanie cofnąć czasu.

Druga szansa to lekka, czasami mniej lub bardziej zabawna a w tym wszystkim bardzo bliska czytelnikowi opowieść po prostu o życiu. O tym jak trudno zrezygnować z części siebie dla drugiej osoby, o miłości czasami trudnej i niezrozumiałej, o błędach i o trudnej sztuce wybaczania i wreszcie o dawaniu drugiej szansy.Przyjemna lektura na jesienne wieczory.

 

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane