Strona głównaKsiążkiII wojna światowa. Infografiki (2020)

Ostatnio opublikowane

II wojna światowa. Infografiki (2020)

Nigdy jakoś specjalnie nie lubiłam się z historią, zwłaszcza taką, która polegała na długich i szczegółowych opisach wydarzeń, z których i tak niezbyt wiele pamiętałam. Dlatego z ciekawością sięgnęłam po książkę II wojna światowa. Infografiki i okazało się, że taki sposób przedstawienia wydarzeń zdecydowanie bardziej do mnie przemawia.

II wojna światowa. Infografiki to książka autorstwa Nicolasa Aubina i Vincenta Bernarda pod redakcją Jeana Lopeza oraz z infografikami przygotowanymi przez Nicolasa Guillerata. To podana w sposób przemyślany i skondensowany część historii II wojny światowej. Całość została podzielona na 4 rozdziały tj.: aspekt materialny i ludzki, broń i armie, kampanie i bitwy oraz bilans strat i zniszczeń. Poszczególne rozdziały zawierają kilka podrozdziałów, w których każdy został opisowo omówiony oraz precyzyjnie zobrazowany na infografikach wraz z legendami i krótkim streszczeniem. Przyznam, że tak podane informacje zdecydowanie bardziej łatwiej się przyswaja i sprawdzą się zwłaszcza dla wzrokowców i osób, które nie lubię zbyt długich opisów wydarzeń historycznych.

Nie da się ukryć, że okres II wojny światowej jest czasem, o którym najwięcej się mówi, i któremu historycy poświęcają wiele miejsca. Co więcej powstało wiele filmów, książek o tych wydarzeniach, więc trudno kolejny raz powielać treści, a tym samym zainteresować nimi czytelnika. Dlatego forma na jaką zdecydowali się autorzy książki II wojna światowa. Infografiki dla mnie jest strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze to moja pierwsza tego typu książka historyczna, więc podeszłam do niej z ciekawością, ale też pewną dozą sceptycyzmu, a po drugie naprawdę sporo się z niej dowiedziałam i nie było to dla mnie nużące i nudne. Jak się okazuje do różnych ludzi można dotrzeć poprzez różne formy przekazu. Do mnie przyjęta forma tej książki trafiła idealnie.

II wojna światowa. Infografiki to pozycja, której nie trzeba czytać od deski do deski. Oczywiście najlepiej się zapozna z całą historią utrzymując chronologię, jednak jeśli mamy jako takie pojęcie o tych wydarzeniach to możemy po nią sięgać wyrywkowo, pogłębiając wiedzę o konkretnym aspekcie wojny. Podział na rozdziały i podrozdziały sprawia, że całość jest czytelna i przejrzysta, a do książki można wracać co jakiś czas i za każdym razem skupiać się na czymś innym.

Chciałabym, aby sposób nauczania historii w szkołach się zmienił na bardziej przejrzysty i zachęcający. Mam nadzieję, że kiedyś do tego dojdzie a młodzież dostanie wiedzę w sposób prosty i łatwy do przyswojenia. II wojna światowa. Infografiki to skondensowany zbiór wiedzy, który pozwala łatwo i szybko, jednak z należytą dogłębnością, zapoznać się z wydarzeniami, jakie miału wówczas miejsce, przeanalizować je i skupić się na ich miarodajnych aspektach. Jeśli szukacie czegoś na prezent dla miłośników historii, to śmiało możecie kupić najnowszą książę wydaną przez Dom Wydawniczy Rebis, to nie tylko bardzo ciekawa pozycja, ale do tego wydana z niezwykłą starannością, która zaspokoi i chęć poszerzania wiedzy, jak również będzie cieszyć oko.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane