Strona głównaFelietonyKsiążki do przeczytania - co wybrać?

Ostatnio opublikowane

Książki do przeczytania – co wybrać?

Jakiś czas temu na Facebooku zadałam pytanie odnoszące się do robienie listy książek, które przeczytamy w danym miesiącu. Czy faktycznie taka lista wpływa motywująco? Jak odpowiednio ją skonstruować, by spełniała nasze oczekiwania? Czytając Wasze komentarze pozwoliłam sobie je zebrać w całość.

Co jakiś czas blogerzy zamieszczają na swoich portalach posty dotyczące TBR (ang. to be read), czyli wpisy poświęcone książkom jakie będą oni czytali w najbliższym czasie. Zastanawiałam się czy taki system się sprawdza. Na moich regałach mam mnóstwo książek, które czekają na swoją kolej. Boję się, że mogą się nie doczekać, gdyż ciągle dochodzą nowe. Poza tymi otrzymywanymi  z wydawnictw trafia się wiele promocji i przypadkowych zakupów książek. I tak koło się zamyka. Postanowiłam, że w tym miesiącu wybiorę 3 książki, które przeczytam a reszta będzie przypadkowa. Czym kierować się przy doborze książek? Kombinacji jest wiele. Możemy wybrać 3 książki z różnych gatunków, 3 książki różnych autorów, 3 książki z danej serii a żeby było zabawniej możemy sobie wybrać 3 książki, które mają ten sam kolor okładki. Jedna z czytelniczek prowadzi zeszyt, w którym zapisuje książki alfabetycznie a następnie wybiera otwierając na przypadkowej stronie. Możliwości jest sporo. Karolina z bloga tanayah czyta proponowała, aby książki wylosować z kilkunastu wcześniej przygotowanych propozycji. Można i tak, wtedy to co będziemy czytać stanie się działem przypadku.

Osobiście zdecydowałam się na 3 różne gatunki, po które sięgam najrzadziej w ostatnich tygodniach. Wybór padł na:

  1. Książka sportowa – Barca v. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć (egzemplarz recenzencki od Wydawnictwa Sine Que Non). Mecz FC Barcelony z Realem Madryt już 21 listopada także lektura na czasie.
  2. Biografia – Elton John. Miłość jest lekarstwem. O życiu pomaganiu i stracie – Elton John to jeden z moich ulubionych artystów. Niecierpliwe czekam na jego kolejną płytę, więc myślę, że jego autobiografia będzie dla mnie ciekawa.
  3. Literatura kobieca – Daniel Steel, Druga szansa – coś lekkiego i przyjemnego na jesienne wieczory.

Reszta książek będzie wybierana jak do tej pory, czyli w głównej mierze będą to egzemplarze recenzenckie oraz książki, na które w danym dniu będę miała ochotą. Czytam kilka książek równocześnie, dlatego zazwyczaj mam problem z wyborem, po które książki sięgnąć. Myślę, że zrobienie sobie takiej małej listy TBR będzie miało wpływ motywujący. Każdy jasno wyznaczony i skonkretyzowany cel sprawia, że łatwiej jest nam go osiągnąć. Takimi małymi, comiesięcznymi listami będę starała się czytać książki, które Na regale leżą o wiele za długo.

A co wy planujecie przeczytać? 😉

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Komentarze

Najczęściej czytane