Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaPrzemek Staroń, Szkoła Bohaterek i Bohaterów 2 (2021)

Ostatnio opublikowane

Przemek Staroń, Szkoła Bohaterek i Bohaterów 2 (2021)

Mam nadzieję, że autor wybaczy mi fakt, że zaczęłam od drugiego poziomu wtajemniczenia. Jednak z tego miejsca obiecuję, że niezwłocznie uzupełnię pierwszy poziom, a to chyba całkiem dobra recenzja Szkoły Bohaterek i Bohaterów.

Ostatnio w ramach współpracy z Wydawnictwem Agora pisałam Wam o Becoming autorstwa Michelle Obamy. Tym razem mam kolejną książkę, która być może będzie impulsem do wprowadzenia zmian w swoim życiu, zawalczenia o siebie i swoje marzenia, a przede wszystkim będzie interesującą i refleksyjną lekturą.

Przyznam szczerze, że o Szkole Bohaterek i Bohaterów słyszałam jakoś w okolicach premiery, jednak nie zagłębiałam się, czego dokładnie dotyczy ta pozycja. W momencie, gdy dostałam propozycję wydawnictwa, aby przeczytać i zrecenzować część drugą zgodziłam się i… przepadłam! Jaka to jest świetna książka! I to nie tylko dla nastolatek i nastolatków, ale tak naprawdę dla każdego. Serio! Przemek Staroń potrafi doskonale pisać i trafiać do czytelnika swoimi błyskotliwymi pytaniami, anegdotami, nawiązaniami do świata literatury, czy filmu. Żałuję, że takich książek nie było kiedy byłam nastolatką.

Patrząc na tytuł to okazuje się, że Przemek Staroń faktycznie zabiera nas do szkoły, w której daje nam kilkanaście ważnych lekcji, a przede wszystkim daje nam wolność, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Wszystko to w nawiązaniu o znane i lubiane postaci z literatury, kina, animacji. Na podstawie życia wyimaginowanych bohaterów, którzy na kartach książek, czy w filmach zmagali się z różnymi problemami krok po kroku analizuje je i przekłada na życie młodych ludzi. Stawia ważne i potrzebne pytania, ale nie narzuca swojej wizji odpowiedzi, a jedynie pomaga się nad nimi zastanowić. Sporo daje przykładów z własnego życia, dzięki czemu podczas lektury czujemy się jak na herbacie z dobrym znajomym.

Takie książki są bardzo potrzebne, zwłaszcza teraz, gdy tak wielu nastolatków boryka się z różnymi problemami. Być może dzięki lekturze spojrzą na nie nieco inaczej, przybiorą inną perspektywą, a tym samym znajdą wyjście z sytuacji. Przynajmniej taką mam nadzieję. Także jeśli macie w domu nastolatków to ta książka będzie idealna dla nich, a myślę, że i sami z przyjemnością będziecie im ją podkradać. Przede mną pierwsza część, przecież nikt nie zaczyna szkoły od drugiej klasy. I już cieszę się na ten czas spędzony w tej Szkole. Szkole życia, empatii, życzliwości, uważności.

Cieszę się, że są tacy ludzie jak Przemek Staroń, którym zwyczajnie się chce. Walczyć ze sztywnym systemem szkolnictwa, walczyć o młode pokolenie, być otwartym na ich potrzeby, a do tego mieć frajdę z pisania, bo to zwyczajnie czuć podczas lektury. Ach! Gwarantuję, że po lekturze znacznie wydłuży się też lista książek i filmów, z jakimi będziecie chcieli się zapoznać. Przynajmniej ja mam trochę braków w tej kwestii. Szkoła Bohaterek i Bohaterów jest też pięknie wydana, z dbałością o szczegóły, więc sprawdzi się świetnie jako prezent pod choinkę.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane