Strona głównaKsiążkiKryminałRachel Abbott - Szóste okno (2017)

Ostatnio opublikowane

Rachel Abbott – Szóste okno (2017)

Prawda boli, ale kłamstwa mogą zabić – takie słowa możemy przeczytać na okładce najnowszej książki Rachel Abbott. A co w przypadku, gdy nie potrafimy odróżnić prawdy od kłamstwa? Czy granica pomiędzy prawdą a kłamstwem może być tak cienka?

Szóste okno to kolejna książka z nadinspektorem Tomem Douglasem w roli głównej. Tym razem prowadzi on śledztwo dotyczące samobójstwa nastolatki. Nieoczekiwanie sprawa ta zaczyna łączyć się ze śmiercią ich kolegi z policji sierżanta Greya, który został przejechany samochodem podczas porannego spaceru. Natalie Gray wraz z córką Scarlett muszą na nowo wrócić do bolesnych wspomnień. Dodatkowo kobieta, która obecnie związała się z najlepszym przyjacielem męża Edem zaczyna podejrzewać, że mężczyzna stanowi zagrożenie dla jej córki. Wyprowadzka do nowego mieszkania okazuje się nie najlepszym pomysłem, gdyż budek ten skrywa mroczną tajemnicę, a jego mieszkańcy okazują się bardzo niebezpieczni. Natalie stara się nie tyle pomóc w rozwiązaniu śmierci swojego męża, ale też chronić córkę i dowiedzieć się prawdy, która jak się okazuje nie zawsze przynosi ukojenie i pomoc w pogodzeniu się ze stratą.

Rachel Abbott w mistrzowski sposób prowadzi fabułę. Z jednej strony dostajemy na pozór prostą historię, z drugiej jest ona tak skonstruowana, abyśmy do końca nie potrafili jej rozwiązać. Przed nadinspektorem Tomem Douglasem piętrzą się zagadki, sprawy zaczynają się komplikować a nowe dowody w sprawie zaczynają obciążać wiele osób. Kto mówi prawdę? Szóste oko to jedna z tych książek, które nie sposób odłożyć. Wplątani w wir wydarzeń uważnie śledzimy losy bohaterów, by ostatecznie solidnie się zdziwić. Abbott pokazuje jak często mylnie oceniamy osoby, jak łatwo nami manipulować i jak trudno pogodzić się z późniejszym dysonansem poznawczym. Wyidealizowany obraz członków rodziny, czy przyjaciół czasami bywa zupełnie różny od tego kim są w rzeczywistości. Prawda, która wychodzi na jaw potrafi być bolesna i bardzo często nie potrafimy się z nią pogodzić. Autorka dosyć delikatnie odnosi się także do kwestii straty bliskiej nam osoby i emocji jakie nam towarzyszą. Trochę niejednoznaczne zakończenie wywołało u mnie mieszane uczucia. Kto wie może autorka pokusi się o wyjaśnienie w kolejnej książce.

Nadkomisarz Tom Douglas i inspektor Becky Robinson to bohaterowie, którzy pojawiają się także w poprzednich częściach. Sama lektura Szóstego okna nie wymaga, jednak znajomości wszystkich książek, gdyż autorka mimochodem wspomina o ważniejszych wydarzeniach z życia bohaterów. Niemniej dla własnej przyjemności warto je przeczytać.
Szóste okno to thriller, który jest świetnie skonstruowany, i który wywoła w Was wiele emocji. Abbott, która nazywana jest mistrzynią tego gatunku, potrafi trzymać równy poziom i tempo akcji, a doprowadzając nas do finału sprawia, że jesteśmy zaskoczeni. Fani twórczości Brytyjki na pewno się nie zawiodą, a osoby, które dopiero zaczynają przygodę z jej twórczością będą mieli ochotę na więcej!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane